Wykład „Akcja aparatu bezpieczeństwa przeciwko ugrupowaniu partyzanckiemu NSZ kpt. Henryka Flamego”

Wykład „Akcja aparatu bezpieczeństwa przeciwko ugrupowaniu partyzanckiemu NSZ kpt. Henryka Flamego”

W dniu 27 marca 2018 r. młodzież z klas: 1h, 2h, 2f, 2e, 3g wraz z uczącymi  miała okazję poznać fragment lokalnej historii w niecodziennym wydaniu.

Naszym  gościem był  pan Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w katowickim IPN. W czasie dwugodzinnego wykładu opowiedział w ciekawy i przystępny dla uczniów sposób o Henryku Flame i jego działaniach.

Lata 1945-1947 to na Podbeskidziu okres największego nasilenia działań zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Zgrupowanie pod dowództwem "Bartka" było największą i najbardziej aktywną antykomunistyczną formacją działającą na tym terenie. W okresie szczytowego rozwoju organizacyjnego, wiosną 1946 r. liczyła ponad 300 członków oraz kilkudziesięciu informatorów.

Kpt. Flame od dłuższego czasu czekał na przedstawiciela sztabu, który miał przybyć z rozkazami dotyczącymi dalszej działalności. Taką osobą okazał się  funkcjonariusz UB - Henryk Wendrowski "kpt. Lawina", były żołnierz AK, od 1944 r. działający po stronie komunistów. Podstępem zyskał zaufanie „Bartka” i doprowadził do rozbicia oddziału.
Około stu partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód – i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa.

Organizatorka spotkania - Ewa Góra

03.06.2020

Matura czerwiec 2020 - uwagi organizacyjne

Informujemy, że z powodu niedokończonego remontu ogrzewanie w szkole jest wyłączone. W związku z tym na egzaminy maturalne należy się ciepło ubrać....

czytaj więcej
03.06.2020
Sukces uczennicy I LO w Żywcu Emilii Zwardoń

Sukces uczennicy I LO w Żywcu Emilii Zwardoń

2 czerwca 2020 roku w Sosnowcu został rozstrzygnięty finał międzywojewódzkiego etapu XXI Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego „NASZA ZIEMIA,...

czytaj więcej