Debaty Oksfordzkie 2015

Debaty Oksfordzkie 2015

   

W kwietniu dwie drużyny z naszej  szkoły brały udział w debatach oksfordzkich. Drużyna w składzie: Olaf Boczarski, Hubert Pieczarka i Paweł Skalski (wszyscy są uczniami klasy 1b) uczestniczyła w II Wojewódzkim Turnieju Debat Oksfordzkich, organizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i dr. Jana Olbrychta - Posła do Parlamentu Europejskiego. Tematyka debat dotyczyła społecznej odpowiedzialności biznesu. W półfinale, który odbył się 13 kwietnia 2015 r. w Katowicach, nasza drużyna miała za zadanie obalić tezę: „Na etyczne działania w biznesie mogą sobie pozwolić duże firmy i koncerny, gdyż małym się to nie opłaca." Jury oceniało: przygotowanie argumentacji, wartość retoryczną, wierność tematowi,  umiejętność trafnego reagowania na argumentację strony przeciwnej oraz odpowiadania na pytania zadawane przez publiczność. Do tego brano pod uwagę wzajemne wsparcie drużynowe, współpracę i ogólne wrażenie z prezentacji drużyn.

Niestety, nie udało nam się wygrać, ale punktacja (281 punktów na 320 możliwych) wskazuje, że potencjał naszej  drużyny niewiele ustępuje umiejętnościom i talentom zwycięzców. Serdecznie  gratulujemy uczniom z klasy 1b!

Druga drużyna brała udział w debatach organizowanych już po raz trzeci w kinie Janosik. Jakub Gibas, Tomasz Staszkiewicz (z kl. 2b), Wojciech Pierwoła i Michał Stolorz (z kl. 1b) w półfinale pokonali drużynę Mechanika. Na przygotowanie do finału mieliśmy tylko jeden dzień (o jeden dzień mniej niż nasz rywal – drużyna z liceum w Milówce). Nie udało nam się zwyciężyć, ale nasza drużyna odebrała wiele pochwał od organizatorów debat za świetne przygotowanie merytoryczne i umiejętność wskazywania źródeł informacji. Bardzo podobał się też sposób przemawiania - Jakub Gibas uzyskał tytuł najlepszego mówcy debat. Nagrodą dla niego jest m. in. roczny kurs języka angielskiego w żywieckiej szkole językowej Oxford.

Opiekunką obu drużyn była p. prof. Maria Rybarska.

Dodatkową atrakcją dla publiczności była możliwość obejrzenia kilku bardzo ciekawych filmów dokumentalnych wyświetlanych w ramach Festiwalu Filmowego Watch Docs (m.in. "Wyspa Krym" i "Wyrok na Węgrzech").