Finał XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Sztuce, 11.04.2014

Finał XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Sztuce, 11.04.2014

11 kwietnia 2014 r. w auli naszego liceum odbył się etap finałowy XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Sztuce, prowadzonego pod patronatem Starosty Żywieckiego i Burmistrza Miasta Żywca. W sumie brało w nim udział 110 uczniów z całego powiatu, z czego do finału zakwalifikowało się 27. Laureatami w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zostali Paweł Maniciak z kl. 3f (100% poprawnych odpowiedzi w teście konkursowym!), Anna Kliś z kl. 1h i Małgorzata Drobisz z kl. 2c (obie uczennice z wynikiem testu ponad 90%), natomiast w kategorii gimnazjów - Joanna Pytlarczyk (Zespół Szkół im. ks. Prał. St. Gawlika w Radziechowach), Iga Kureczko (Gimnazjum nr 2 w Żywcu), ex aequo Wiktoria Nowak (Gimnazjum nr 1 w Żywcu) i Karol Sowa (Gimnazjum nr 2 w Żywcu).

Naszych finalistów przygotowywała p. Dorota Babińska-Waluś. Gratulujemy zwycięzcom i opiekunce.

Organizatorami konkursu byli: Powiatowy Zarząd Oświaty w Żywcu, Muzeum Miejskie w Żywcu, Towarzystwo Naukowe Żywieckie, I LO im. M. Kopernika, Żywiecka Biblioteka Samorządowa oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Konkurs obejmował wiedzę z szeroko pojętej historii sztuki oraz historii sztuki lokalnej. Uczestnicy, przygotowując się do części związanej ze sztuką regionu, w Muzeum Miejskim w Żywcu  wzięli udział w warsztatach z historii sztuki. Ich tematem był mecenat artystyczny Karola Stefana Habsburga oraz rozwój architektoniczny Pałacu Habsburgów. Uczniowie wysłuchali wykładu historyka sztuki, Doroty Firlej „Od barokowych oficyn do żywieckiego Schönbrunn. Historia pałacu Habsburgów w Żywcu”. W ramach spotkania mieli także okazję zwiedzić wystawę stałą „Historia i tradycja Żywca” ze szczególnym uwzględnieniem historii dynastii Habsburgów oraz pamiątek rodzinnych i zbiorów sztuki (meble, obrazy, rekonstrukcje wnętrz, fotografie). Druga część spotkania odbyła się w Pałacu Habsburgów na wystawie stałej „Od Komorowskich do Habsburgów” oraz w żywieckim parku. Finaliści ponadto zwiedzili i poznali wnętrza Pałacu Habsburgów (m.in. biały salon, salę lustrzaną i jadalnię), odbyli ćwiczenia z historii sztuki (opis malarstwa i rzeźby). Było bardzo ciekawie!

Fotoreportaż

14.11.2018
Nagroda dla Oli w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle

Nagroda dla Oli w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle "Kolorowy świat niepodległości"

W IX Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle "Kolorowy świat niepodległości", podczas wernisażu w dniu 14 listopada 2018 r. w ROK w Bielsku -...

czytaj więcej
14.11.2018
Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada to święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w...

czytaj więcej