„HERBACIARNIA LITERACKA” W WĘGIERSKIEJ GÓRCE

„HERBACIARNIA LITERACKA” W WĘGIERSKIEJ GÓRCE

1 marca 2019 r. uczniowie naszego liceum, dzięki uprzejmości dyrektora Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce Pana Piotra Brysia oraz Pań Aleksandry Stasicy i Urszuli Figury, organizatorek „Herbaciarni Literackiej”, wystąpili w auli tamtejszej szkoły w ramach organizowanych od wielu lat cyklicznych spotkań. W „Herbaciarni Literackiej” pojawiają się tematy związane z historią, sztuką, religią, socjologią i nauką, a jej głównym założeniem jest rozwijanie humanistycznych zainteresowań oraz wrażliwości społecznej i artystycznej. 

Nasi uczniowie przygotowali występ pod hasłem „Piernik, Kopernik i gwiazdy”. W ramach spotkania można było wysłuchać „Sonaty księżycowej” L. Beethovena, zilustrowanej tańcem baletowym, „Marzenia” R. Schumanna, „Pejzaży nieba” M. Bajora, „O niebo lepiej” M. Szcześniaka, „Małej piosenki o niebie” G. Bukały oraz „Gaudeamus igitur”. Pojawiły się teksty poetów anglojęzycznych- „Bezsenność” E. Bishop, „Ten, kto bardziej kocha” H. Audena, „Czekanie we dwójkę” T. Hardy’ego, „Astrometafizyka” oraz „Wpatrzyć się w coś na kształt gwiazdy” R. Frosta. Uczniowie wystawili również autorską sztukę pt. „Wielkie konflikty” wg scenariusza Kingi Kubas z kl. 3f.

Spotkanie swoją obecnością uświetnił polski astronom, absolwent naszej szkoły, Pan Michał Kusiak, który wygłosił wykład „I Ty możesz zostać drugim Kopernikiem”. Zadedykował go gościom „Herbaciarni Literackiej”- byłemu dyrektorowi naszego liceum Panu Zbigniewowi Holbojowi oraz Pani Zofii Pajestce-Jurasz, swojej nauczycielce fizyki z czasów liceum, podkreślając, jak wielką rolę odegrała w pielęgnowaniu i rozwijaniu Jego miłości do astronomii. Zaznaczył, że sama pasja nie wystarczy, ważniejsi są ludzie, jakich spotykamy na swojej drodze i taką właśnie osobą w Jego życiu była Pani profesor Zofia Pajestka-Jurasz. Pan Michał Kusiak słowa wdzięczności skierował również do obecnego dyrektora liceum Pana Jacka Biłki, dziękując za zaproszenie.

Na czas wykładu dla najmłodszych uczestników „Herbaciarni Literackiej” nasi uczniowie zorganizowali warsztaty origami.

W „Herbaciarni Literackiej” wystąpili: Jan Biernat (kl.1b), Kamila Bury (kl.1b), Jakub Kłusak (kl.1b), Jowita Małysiak (kl.1b), Jakub Mikusek (kl.1b), Patrycja Pochopień (kl.1b), Karolina Tomaszek (kl.1b), Kacper Tracz (kl.1b), Maciej Widz (kl.1b), Weronika Witas (kl.1b), Aleksandra Worek (kl.1b), Sebastian Zajda (kl.1b), Zofia Kumorek (kl.1d), Natalia Prochownik (kl.1f), Daria Kania (kl.1g), Aleksandra Cieślawska (kl.2c), Gabriela Tracz (kl.2h), Aleksandra Miciak (kl.3b) oraz Wiktoria Kowalewska (kl.3d).

Pan dyrektor Jacek Biłko podziękował sponsorom, którzy pomogli w organizacji imprezy: Stowarzyszeniu dla Promocji i Rozwoju I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika „Z Kopernikiem w XXI wiek”, restauracji „Bistro 19” z Żywca, Piekarni-Cukierni „Czernichów” z Czernichowa oraz Piekarni-Cukierni Pana Kazimierza Dziedzica
z Ciśca.

Organizatorzy: dyrektor Jacek Biłko, Dominika Kamińska, Lucyna Majdak

Fotoreportaż - zobacz.

27.02.2020

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza"

Uczennica naszej szkoły Kinga Biernat z kl. 1c zdobyła dyplom i nagrodę książkową za wykonanie znakomitej pracy w XVII Edycji Ogólnopolskiego...

czytaj więcej
27.02.2020
Dni Otwarte w Koperniku

Dni Otwarte w Koperniku

17 i 18 marca 2020 r. od 9:00 do 13:00 zapraszamy uczniów szkół podstawowych do odwiedzenia naszej szkoły.

czytaj więcej