II Spotkanie Projektowe w Rumunii, 2-6 listopada 2016

II Spotkanie Projektowe w Rumunii, 2-6 listopada 2016

W dniach 2 - 6 listopada 2016r. w ramach projektu astronomicznego Erasmus+ odbyła się wizyta nauczycieli naszego liceum w Rumunii. Miejscem pobytu była miejscowość położona w południowej części kraju o swojskiej nazwie Krajowa (Craiova).

W wizycie uczestniczyły panie: Agnieszka Fluder, Krystyna Ignatowska i Lucyna Ozimińska oraz panowie: Daniel Kamiński i Piotr Rydarowicz.

W czwartek zostaliśmy uroczyście powitani przez uczniów partnerskiej szkoły, która od dłuższego czasu po prostu żyła projektem. Byliśmy pod wrażeniem pięknego programu artystycznego, jaki dzieci i nauczyciele przygotowali specjalnie dla nas. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić miasto oraz uczestniczyliśmy w pokazie astronomicznym w lokalnym obserwatorium. Odbyła się ewaluacja projektu.

W piątek odbyliśmy niesamowitą wycieczkę do Bran, gdzie zachwycaliśmy się uroczym zamkiem krwawego księcia Vlada Drakuli. Podróżując przez malownicze i monumentalne Karpaty w Transylwanii, odwiedziliśmy małe miasteczko Brasov, gdzie znajduje się potężny zegar słoneczny, zamieszczony na ścianie kościoła ewangelickiego.

W sobotę mieliśmy okazję zobaczyć przecudne pałace Ferdynanda I Hohenzollerna - Sigmaringena w Sinaia u podnóży gór Bucegi, dawną letnią rezydencję królów Rumunii, obecnie muzeum. Najważniejszym eksponatem pałacu Peles jest trzytarczowy zegar w wieży centralnej, bijący co 15 minut, zdobiony symbolami astralnymi.

Po południu udaliśmy się do Bukaresztu, jednej z piękniejszych stolic europejskich, której architektura stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej. Ciekawostką jest, że w okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża.

Idealna pogoda, miła atmosfera, dobre warunki zakwaterowania sprawiły, że wspomnienia pozostaną na długo, a wrażenia z tej podróży będą niezapomniane.

Zobacz fotoreportaż

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
28.03.2024
XV Międzynarodowy DZIEŃ ZIEMI i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2024 w I LO w Żywcu

XV Międzynarodowy DZIEŃ ZIEMI i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2024 w I LO w Żywcu

22 marca 2024 roku w auli szkolnej I LO w Żywcu, odbył się XV Międzynarodowy Dzień Ziemi i Swiatowy Dzień Wody. Przygotowaniem tego spotkania...

czytaj więcej
28.03.2024

Generalne sprzątanie Żywca

22 marca 2024 r. uczniowie naszego Liceum, zaopatrzeni w worki oraz jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji GENERALNEGO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności