Kolejne wykłady w ramach projektu „Zaproś wykładowcę”

Kolejne wykłady w ramach projektu „Zaproś wykładowcę”

„Zaproś wykładowcę” to projekt realizowany w naszej szkole przy współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Nauczyciele akademiccy przygotowali propozycje zdalnych wykładów i warsztatów, uwzględniając wymagania podstawy programowej realizowanej w polskich szkołach. W kolejnych spotkaniach uczestniczyli nasi uczniowie, którzy mogli nabyć istotne informacje i pogłębić wiedzę na interesujące humanistyczne tematy.

21 stycznia br. uczniowie klasy 1a mieli okazję wysłuchać wykładu dr. Jarosława Pietrzaka o pobycie Marii Kazimiery Sobieskiej w Rzymie na początku XVIII w. Żona słynnego wodza i oswobodziciela Wiednia spod jarzma tureckiego, miała rozległe wpływy i potrafiła wykorzystać kontakty polityczne, by zagwarantować wysokie stanowiska swoim synom. Świetnie odnajdowała się środowisku arystokratycznym, wśród wpływowych duchownych, jak i wśród ludzi nauki i sztuki. Obecnie można odnaleźć w Rzymie wiele „śladów” Marysieńki Sobieskiej: miejsca, w których często przebywała, odpoczywała, prowadziła polityczne dyskusje, pozyskiwała mecenasów sztuk. Wykład dr. Pietrzaka urozmaiciły stare ryciny, zdjęcia i obrazy oraz teksty źródłowe, zachęcając w ten sposób do zgłębiania biografii tej niezwykłej władczyni, przedsiębiorczej kobiety i miłośniczki sztuki.

22 stycznia br. odbył się drugi wykład Unde malum - skąd pochodzi zło i co z nim czynić? prowadzony przez dr. Miłosza Puczydłowskiego. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas: 1f, 2fg i 2gh naszej szkoły. Podczas wykładu w filozoficzny sposób przedstawione zostało istnienie zła. Pan Prelegent bardzo ciekawie przedstawił postawy wobec zła, a uczniowie mogli zadawać pytania na nurtujące ich problemy i wyrazić opinie, która z postaw przeciwdziałania złu jest im najbliższa.
Mamy nadzieję, że zajęcia te staną się przydatnym narzędziem pogłębiania wiedzy o interesujących obszarach nauki.

Organizatorzy: Ewa Góra, Agnieszka Fluder, Dominika Kamińska


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

21.10.2021

Wystawa prac plastycznych w Galerii Sztuki "KOPERA"

Wraz z powiewem jesieni Galeria Sztuki "KOPERA" online zaprasza do obejrzenia wystawy studyjnych szkiców martwej natury wykonanych przez uczniów z...

czytaj więcej
21.10.2021
Ruszyła X edycja programu “KinoSzkoła”!

Ruszyła X edycja programu “KinoSzkoła”!

Już po raz kolejny w ramach współpracy z kinem "Janosik" uczniowie naszej szkoły biorą udział w Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej i...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności