Narodowe Czytanie „Balladyny” online

Narodowe Czytanie „Balladyny” online

05.09.2020 r. o godz. 10.00 na szkolnym Facebooku Strefa Kopernika odbyło się Narodowe Czytanie Balladyny Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się po raz trzeci. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania z racji pandemii odbyła się w innej niż dotychczas formule. Prezydent RP Andrzej Duda poprosił, aby uroczystość była realizowana w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcił do zorganizowania lektury Balladyny według własnej inwencji i pomysłowości, z wykorzystaniem nie tylko tradycyjnych, ale również nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Wybrana w tym roku do wspólnej lektury Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 

Do lektury Balladyny zaprosiliśmy Panią Joannę Litwin, aktorkę Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. W gronie czytających znaleźli się również: Pan Andrzej Widzyk - Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu, ks. dr Grzegorz Gruszecki – proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, Pan Dyrektor Jacek Biłko, nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu: Pani Halina Badora, Pani Beata Fałdrowicz, ks. Bartosz Łacek oraz rodzice: Pan Mirosław Drąg, Pani Dorota Szczotka, Pani Lucyna Tokarczyk.

Wśród czytających nie zabrakło również uczniów naszego liceum. Byli to:
Jowita Czulak (kl. 2hg), Gabriela Górna (kl. 2a), Dominik Hubka (kl. 2a), Angelika Jakubiec (kl. 2a), Oliwia Konior (kl. 2bg), Aleksandra Kozieł (kl. 2a), Nadia Krysta(kl.2a), Łukasz Lorek (kl. 3g), Izabela Molenda (kl.2a), Karolina Nieścieronek (kl. 2a), Julia Raczek, Zuzanna Szczotka (kl. 2a), Nadia Tokarczyk (kl. 3f), Kacper Tracz (kl. 3b), Martyna Tyszko (kl. 2a), Monika Warzecha (kl. 2hg), Łukasz Worek (kl. 2ag), Laura Zbylut (kl. 2a).

W Narodowym Czytaniu tradycyjnie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu Anna Maciejny oraz Zofia Midor oraz uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Hugona Kołłątaja w Żywcu Alicja Cender.

Uroczystość uatrakcyjnił wykład ks. Bartosza Łacka pt. „Czy wolność i dowolność są tożsame?”.

Za oprawę muzyczną odpowiadały: Karolina Cinal (kl. 2bg), Zuzanna Kaletka (kl. 2bg) i Anna Puda (kl. 2cg). W wykonaniu uczennic usłyszeliśmy piosenki Zbigniewa Wodeckiego Nauczmy się żyć obok siebie, Andrzeja Piasecznego To co dobre, to co lepsze i Edyty Geppert Jaka róża, taki cierń.

Kamila Bury (kl. 3bg), Wiktor Martosz (kl. 3f), a przede wszystkim Monika Warzecha (kl. 2hg) zajęli się montażem całej uroczystości.

W ramach Narodowego Czytania odbył się konkurs ze znajomości treści Balladyny.

Uroczystość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba odsłon i polubień. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji. 

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Żywcu, Dyrekcja I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Stowarzyszenie dla promocji i rozwoju I LO im. M. Kopernika w Żywcu „Z Kopernikiem w XXI wiek”, Pani Barbara Deska, Pani Dominika Kamińska, ks. Bartosz Łacek, Pani Lucyna Majdak, Pani Anna Surowiak.

15.09.2020

Zebrania z rodzicami uczniów klas II i III

Zapraszamy Rodziców uczniów klas drugich i trzecich na zebrania, które odbędą się w czwartek 17 września 2020 r. klasy drugie: 16.30...

czytaj więcej
14.09.2020
Sukces recytatorski naszej uczennicy

Sukces recytatorski naszej uczennicy

10 września br. na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej odbył się rejonowy etap eliminacji 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego....

czytaj więcej