Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

W środę 9 listopada 2016 r. obchodziliśmy w szkole zbliżającą się rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Uroczystej akademii w auli towarzyszyła zaduma nad losami przodków, postacią Józefa Piłsudskiego i postawom towarzyszących naszemu narodowi do dnia dzisiejszego.

Przywołaliśmy z naszych dziejów postawy Polaków gotowych do poświęcenia swego życia dla obrony bliskich – dla tych idei i wartości, o których w gonitwie dnia codziennego często zapominamy, a może nawet pamiętać nie chcemy. Przecież współczesność nie wymaga od nas ofiary krwi, stąd określenie „poświęcenie życia” nabiera dla nas odmiennego znaczenia. Przygotowana przez młodzież akademia, która w swej treści odwoływała się do wybranych wydarzeń z naszej historii z lat 1795, 1830, 1863, 1918, 1944, 2010, postawiła nas wobec ważnych zagadnień funkcjonowania współczesnej Polski:

Czy jesteśmy godni posiadania własnego, niepodległego państwa? Jak każdy z nas dba o jego rozwój? Czy nie powtarzamy błędów przeszłości przedkładając interes osobisty i chwilową korzyść nad los naszego wspólnego dobra i naszych rodaków? Czy z należnym szacunkiem, troską i zrozumieniem odnosimy się do dorobku naszych przodków? Co pozostawimy w spadku po nas samych?Te i wiele innych ważnych pytań towarzyszyło uczniom i nauczycielom obecnym na akademii, a zbliżające się święto niech będzie okazją do autorefleksji nad naszym pojęciem troski o los naszego państwa, a więc los nas samych.

Organizatorzy uroczystości: klasa 1e i wychowawca Andrzej Ryczkiewicz, uczniowie: Justyna Talik (kl. 1c), Marcin Bąk (kl. 2f), Michał Krajewski (kl. 3g), Maciej Pępek (kl. 3f). Zdjęcia: Izabela Pawlus (kl. 3d).

Zobacz fotoreportaż

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

07.05.2021

44. Rocznica śmierci Stanisława Pyjasa, absolwenta naszego liceum

7 maja minęła 44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa – studenta UJ, działacza opozycyjnego, absolwenta naszego liceum, zamordowanego przez Służbę...

czytaj więcej
03.05.2021
Absolwenci I LO w Żywcu odznaczeni Odznaką PTTK „Orli Lot”

Absolwenci I LO w Żywcu odznaczeni Odznaką PTTK „Orli Lot”

W dniu 29 kwietnia 2021r. przed uroczystościami związanymi z zakończeniem nauki, absolwenci I LO w Żywcu: Wiktoria Ficoń (kl.3c), Nadia Tokarczyk...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności