Nasz absolwent Mateusz Matyszkowicz dyrektorem TVP KULTURA

Z radością i z dumą informujemy, że nasz absolwent z roku 2000, który później ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie polski filozof i publicysta, redaktor „Teologii Politycznej” i redaktor naczelny kwartalnika Fronda Lux, od 2013 prowadzący magazyn literacki „Literatura na trzeźwo” w Telewizji Republika, w 2016 roku został dyrektorem TVP Kultura. Pan Mateusz Matyszkowicz był wyróżniającym się uczniem klasy humanistycznej w latach 1996 – 2000, do dziś wspominany jest w szkole jako indywidualista, intelektualista, wybitny humanista, miłośnik filozofii. Bardzo młody filozof zabłysnął swoją niezwykłą wiedzą już na pierwszych lekcjach języka polskiego. Jego trzykrotny udział w Olimpiadzie Filozoficznej zakończył się wielkim sukcesem: w 1998 r. został jej finalistą, a w 2000 r. laureatem, który zajął I miejsce w Polsce. Również wygrał dodatkowy ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę pisemną w eliminacjach tej olimpiady. Od klasy trzeciej uczył się w systemie indywidualnego toku nauki. Wyjątkowy wpływ - jak sam pisze - wywarli na niego wtedy nauczyciele: Krystyna Bury (polonistka i wówczas wicedyrektor szkoły), ks. Jan Duraj, Halina Słowik - Tyc (wychowawczyni i polonistka), Ewa Piecha-Kasprzyk (nauczycielka indywidualnych zajęć z filozofii). O naszym liceum i o sobie w tej szkole Mateusz Matyszkowicz napisał z wdzięcznością, ale zwyczajnie, z tęsknotą, ale bez patosu i rozrzewnienia: Liceum w Żywcu było normalne. Mogę powiedzieć: skończyłem dobre liceum w małym miasteczku. A jednak jest wiele rzeczy, które je wyróżniają […]. Bo dla mnie szkoła zrobiła wiele. […] Jestem więc wdzięczny, że pozwolono mi zostać filozofem. […] Filozofa nie tylko tolerowano, ale przykładano się do jego hodowli. Przykładano się z pełnym zaangażowaniem. Mogłem nie tylko ciągnąć za sobą worek z książkami, ale i mieć czas na samodzielną pracę.[…] Przez cztery lata byłem tym, kim byłem, a teraz jestem tym, na kogo wtedy wyrosłem. […]W pamięci niech zostanie normalność Liceum. Normalność, która była tak normalna, że aż nienormalna. […] Szkoła ma także pomóc w wychowaniu dobrego człowieka. Na to nie ma przepisu, ale można się starać. W moim liceum nie tylko dbano o wiedze i umiejętności, ale i starano się nas wychować.Całość tekstu Mateusza Matyszkowicza „Moje Liceum”, opublikowanego w Księdze Jubileuszowej 100-lecia szkoły (wyd. Żywiec 2004, s. 214 – 2016), w którym pięknie pisze o nauczycielach, z jakimi się zetknął oraz o atmosferze szkoły i swojej klasy, czytaj TUTAJ.

Mateusz Matyszkowicz jest autorem publikacji Śmierć rycerza na uniwersytecie, wydanej w ramach serii Życie Codzienne Idei (Warszawa 2010). Napisał wstęp do polskiego wydania książki Arystoteles autorstwa Erica Voegelina (Warszawa 2011). Przetłumaczył i opatrzył komentarzem dzieło Tomasza z Akwinu O królowaniu (Kraków 2006).

22.09.2020
80. rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny

80. rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny

Dziś obchodzimy 80 rocznicę wysiedleń z Żywiecczyzny. Przedstawiciele naszej szkoły: Dyrektor Jacek Biłko, Adrian Midor i Piotr Rypień oraz...

czytaj więcej
21.09.2020
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Śladami św. Jana Pawła II"

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Śladami św. Jana Pawła II" został zorganizowany w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły, wielkiego Papieża i Polaka,...

czytaj więcej