Nietypowa wizyta w teatrze

Nietypowa wizyta w teatrze

20 października br. uczniowie z klas 1a, 2b, 2c, 3bg, 3cg i koła teatralnego wzięli udział w wyjeździe do Czeskiego Cieszyna, gdzie mieli możliwość zwiedzenia Teatru "Těšínské divadlo" oraz obejrzenia komedii pt. „Damska garderoba" na Scenie Polskiej Teatru.

Uczestnicy wycieczki byli oprowadzani po pomieszczeniach, które na co dzień są niedostępne dla innych zainteresowanych teatrem przez zaprzyjaźnioną z naszą szkołą aktorkę - Panią Joannę Litwin. Pierwszym punktem była scena - każdy mógł, w blasku reflektorów, poczuć się jak aktor grający w sztuce. Kolejnym miejscem była sala prób z garderobą pełną niezwykłych kostiumów z każdej epoki. Wszystkich zachwyciły kolorowe, wykonane z niesamowitą dokładnością stroje. Dla przybyłych otwarte zostały również drzwi do pracowni, gdzie powstają piękne scenografie. Pani Joanna opowiedziała liczne historie związane z przygotowywaniem sztuki. Niejedni byli zaskoczeni, ile pracy należy włożyć w zorganizowanie przedstawienia.

Następnie na małej scenie teatru uczniowie oglądali spektakl. Damska garderoba jest miejscem, w którym podejmowane są ważne decyzje. Tam się dyskutuje i ocenia. Wspomniana wcześniej garderoba jest miejscem spotkania czterech aktorek, które borykają się z prywatnymi problemami. Maria poznaje nowego mężczyznę, Truda zostaje porzucona przez męża, Klara marzy o wielkim sukcesie, a Liza zastanawia się nad sensem aktorstwa. Ich losy przeplatają się w życiu zawodowym, jak i osobistym. Mimo humoru sytuacyjnego i wspaniałej zabawy, sztuka niesie ze sobą ważne przesłanie, że „życie to nie teatr"- niejednokrotnie zaskakuje, przynosi smutek i żal. Na przykładach głównych bohaterek widać, że nie zawsze wszystko jest idealne i doskonałe, tak jak na scenie przed widownią.

Kiedy spektakl dobiegło końca, uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoimi opiniami i uwagami nt. przedstawienia z obsadą i reżyserem Panem Zbyškiem Radkiem. Zaspokojona została ciekawość widzów - artyści z chęcią odpowiadali na pytania.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za możliwość zwiedzenia Teatru oraz wzięcia udziału w sztuce. Było to niesamowite doświadczenie móc na własne oczy zobaczyć, jak wygląda miejsce pracy aktorów i całego sztabu ludzi odpowiedzialnych za wystawienie przedstawienia. Dziękujemy również Organizatorom: Pani Dominice Kamińskiej, ks. Bartoszowi Łackowi i Pani Lucynie Stolorz oraz Pani Joannie za oprowadzenie nas po „świątyni sztuki". Mamy nadzieję, że jeszcze zawitamy w murach tego Teatru.

Katarzyna Śleziak, klasa 1a

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
25.04.2024
„Muzeum w Liceum”

„Muzeum w Liceum”

Nasza szkoła została zgłoszona do projektu edukacyjnego „Muzeum w Liceum” Fundacji "Niezła Sztuka" z Łodzi, została wybrana i obdarowana ekspozycją...

czytaj więcej
23.04.2024
Czy najważniejsze jest dzieło finalne?

Czy najważniejsze jest dzieło finalne?

Ważniejsza jest sama droga niż cel mówi dr hab. Mateusz Antoniuk, założyciel i kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym. Możliwość...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności