Niezwykły gość w I LO z wykładem historycznym

Niezwykły gość w I LO  z wykładem historycznym

8.11.2016 r. wykład dla naszych licealistów wygłosił prof. dr hab. Waldemar Łazuga, historyk, wykładowca Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Kultury i Myśli Politycznej na tej uczelni, wykładowca wielu uczelni polskich oraz zagranicznych (m.in. w Wiedniu, Berlinie, Rzymie, Pradze, Brnie, Kijowie, Lwowie i Mińsku), w latach 2002−2008 rektor Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, laureat dwóch prestiżowych nagród historycznych: warszawskiej „Clio" i krakowskiej im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.

Tematowi spotkania Pan Profesor nadał tytuł "Ojczyźnianych rocznic czczenie”. Stanowiło ono część projektu realizowanego na terenie całego kraju przez Fundację Tygodnika Powszechnego, poświęconego obchodom 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę „Polska historia 966 – 2016. Będzie się działo”.

Podczas wykładu profesor zwrócił uwagę na wiele ciekawych aspektów naszej historii, np. na to, że święta patronów obchodzimy od pierwszych wieków chrześcijaństwa, o jubileuszach zaś zwykliśmy mówić od roku 1000. Czy w średniowieczu obchodzono rocznicę chrztu? Nie wiemy nawet, czy odczuwano taką potrzebę. Rejestrowano raczej zgony niż urodziny, a data chrztu rzadko kiedy była pewna. Datę dzienną śmierci (pomijając nieraz roczną) odnotowywano z wielką starannością – stąd często wiemy, kiedy władcy umierali, a nie wiemy, kiedy się rodzili. Inną ciekawostką było to, że aniwersarze (kalendarze) męczenników, służące dorocznemu wspominaniu zmarłych, sięgają II wieku. Dowiedzieliśmy się również, że z obchodów i festynów obywatelski obowiązek zrobiła dopiero konstytucja 1791 r. Pan profesor w ciekawy i barwny sposób opowiadał jeszcze o wielu innych aspektach z naszej narodowej historii, przykuwając tym uwagę słuchaczy.

Organizatorka spotkania, Ewa Góra