Polonez maturzystów na żywieckim rynku 2018

Polonez maturzystów na żywieckim rynku 2018

Maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, uczniowie klas: 3a, 3c, 3f, 3g w dniu 18.01.2018 r. zatańczyli poloneza na żywieckim rynku, kontynuując w ten sposób tradycję szkoły. Sprawili, że w sercu miasta znowu zdarzyło się coś niecodziennego. Prezentowali się pięknie i uroczyście.

W słowie wstępnym, które wygłosił Szymon Pawlus z kl. 3a, uczniowie podkreślili: „Tradycja to piękno, które chronimy. Tradycja to coś stałego, do czego się wraca jak do domu. Spotykamy się dzisiaj w sercu naszego domu - miasta, na pięknym żywieckim rynku, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Spotykamy się nie tylko w wyjątkowym miejscu, ale i czasie. W tym bowiem roku będziemy obchodzili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz 750-lecia miasta Żywca. W tę historię wpisuje się 114 lat istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, szkoły, której jesteśmy uczniami. Trzy lata temu uczniowie klas maturalnych naszego liceum zapoczątkowali nową tradycję - prezentację na żywieckim rynku staropolskiego tańca, jakim jest polonez. Taniec ten, kiedyś obecny na szlacheckich dworach, dzisiaj otwiera każdy studniówkowy bal. Widzimy, jak tradycja łączy pokolenia, scala naród. Jan Paweł II powiedział, że naród żyje dziełami swojej kultury. Dzięki niej zachował tożsamość i suwerenność. To właśnie kultywowanie tradycji, utrwalanie dzieł kultury, jakim jest pełen dostojeństwa i harmonii polonez, pozwala na poczucie przynależności do tego kraju, do tego miasta i do tej szkoły. Jesteśmy dumni, że możemy zatańczyć poloneza w tak wyjątkowym miejscu i w tak wyjątkowym czasie historycznym. Wierzymy, że ta nowa tradycja będzie kultywowana przez kolejne pokolenia maturzystów i na stałe wpisze się w historię naszego miasta”.

W uroczystości wzięli udział wspólnie z gospodarzem miasta, Panem Burmistrzem Antonim Szlagorem, przedstawiciele samorządu powiatu żywieckiego i miasta, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika Pan Jacek Biłko,  uczniowie i nauczyciele naszego liceum, mieszkańcy miasta i przechodnie. Wszyscy zostali na koniec zaproszeni do wspólnego tańca.

Podziękowania należą się głównej organizatorce, Pani mgr Danucie Brodziak a także Pani mgr Agnieszce Król, Pani mgr Lucynie Majdak oraz innym nauczycielom wspierającym przygotowania do poloneza. Dziękujemy również młodzieży za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz promocję miasta Żywca i Żywiecczyzny.

Wychowawca klasy 3a Jacek Seweryn

Fotoreportaż - zobacz

14.11.2018
Nagroda dla Oli w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle

Nagroda dla Oli w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle "Kolorowy świat niepodległości"

W IX Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle "Kolorowy świat niepodległości", podczas wernisażu w dniu 14 listopada 2018 r. w ROK w Bielsku -...

czytaj więcej
14.11.2018
Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada to święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w...

czytaj więcej