Polonez maturzystów na żywieckim rynku 2018

Polonez maturzystów na żywieckim rynku 2018

Maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, uczniowie klas: 3a, 3c, 3f, 3g w dniu 18.01.2018 r. zatańczyli poloneza na żywieckim rynku, kontynuując w ten sposób tradycję szkoły. Sprawili, że w sercu miasta znowu zdarzyło się coś niecodziennego. Prezentowali się pięknie i uroczyście.

W słowie wstępnym, które wygłosił Szymon Pawlus z kl. 3a, uczniowie podkreślili: „Tradycja to piękno, które chronimy. Tradycja to coś stałego, do czego się wraca jak do domu. Spotykamy się dzisiaj w sercu naszego domu - miasta, na pięknym żywieckim rynku, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Spotykamy się nie tylko w wyjątkowym miejscu, ale i czasie. W tym bowiem roku będziemy obchodzili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz 750-lecia miasta Żywca. W tę historię wpisuje się 114 lat istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, szkoły, której jesteśmy uczniami. Trzy lata temu uczniowie klas maturalnych naszego liceum zapoczątkowali nową tradycję - prezentację na żywieckim rynku staropolskiego tańca, jakim jest polonez. Taniec ten, kiedyś obecny na szlacheckich dworach, dzisiaj otwiera każdy studniówkowy bal. Widzimy, jak tradycja łączy pokolenia, scala naród. Jan Paweł II powiedział, że naród żyje dziełami swojej kultury. Dzięki niej zachował tożsamość i suwerenność. To właśnie kultywowanie tradycji, utrwalanie dzieł kultury, jakim jest pełen dostojeństwa i harmonii polonez, pozwala na poczucie przynależności do tego kraju, do tego miasta i do tej szkoły. Jesteśmy dumni, że możemy zatańczyć poloneza w tak wyjątkowym miejscu i w tak wyjątkowym czasie historycznym. Wierzymy, że ta nowa tradycja będzie kultywowana przez kolejne pokolenia maturzystów i na stałe wpisze się w historię naszego miasta”.

W uroczystości wzięli udział wspólnie z gospodarzem miasta, Panem Burmistrzem Antonim Szlagorem, przedstawiciele samorządu powiatu żywieckiego i miasta, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika Pan Jacek Biłko,  uczniowie i nauczyciele naszego liceum, mieszkańcy miasta i przechodnie. Wszyscy zostali na koniec zaproszeni do wspólnego tańca.

Podziękowania należą się głównej organizatorce, Pani mgr Danucie Brodziak a także Pani mgr Agnieszce Król, Pani mgr Lucynie Majdak oraz innym nauczycielom wspierającym przygotowania do poloneza. Dziękujemy również młodzieży za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz promocję miasta Żywca i Żywiecczyzny.

Wychowawca klasy 3a Jacek Seweryn

Fotoreportaż - zobacz

26.01.2020
KOLEJNY SUKCES STOWARZYSZENIA „Z KOPERNIKIEM W XXI WIEK”

KOLEJNY SUKCES STOWARZYSZENIA „Z KOPERNIKIEM W XXI WIEK”

22 stycznia 2020 r. Zarząd Powiatu w Żywcu podjął uchwały w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Żywieckiego na...

czytaj więcej
20.01.2020
Kopernik ponownie zdobywa Srebrną Tarczę w rankingu najlepszych liceów w Polsce

Kopernik ponownie zdobywa Srebrną Tarczę w rankingu najlepszych liceów w Polsce

Miło nam poinformować, że w Rankingu Miesięcznika Perspektywy 2020 nasze liceum po raz kolejny zdobyło Srebrną Tarczę i znalazło się wśród...

czytaj więcej