Polscy zesłańcy i ich potomkowie w Rosji

Polscy zesłańcy i ich potomkowie w Rosji

10 stycznia 2020 roku w naszej szkole gościliśmy Panią Marinę Lisowską – prezesa Centrum Polskiej Kultury i Oświaty „Odrodzenie” w Baszkortostanie (Rosja) oraz Pana Włodzimierza Lacha – prezesa Fundacji Most Pamięci. 

Pani Prezes wygłosiła prelekcję dotyczącą losów polskich zesłańców – powstańców styczniowych i ich potomków w Baszkortostanie. Przedstawiła również uczniom podstawowe informacje dotyczące tej republiki oraz działającej w niej polskiej organizacji. 

W drugiej części wykładu pan Włodzimierz Lach opowiedział o swoich podróżach motocyklowych do miejsc związanych z Polakami na terenie dzisiejszej Federacji Rosyjskiej. Na ręce pana dyrektora Jacka Biłki przekazał płaskorzeźbę z zalakowaną ziemią z miejsc kaźni Polaków z terenu m.in. ZSRR oraz III Rzeszy (Katynia, Magadanu, Jakucka, KL Ravensbrück, KL Dachau, KL Auschwitz). 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 1a, 1f, 2f oraz 2g.


28.01.2020

Nasi uczniowie w półfinale LXXI Olimpiady Matematycznej

Uczniowie: Michał Warmuz z kl. 1b, Kacper Tracz z kl. 2b i Jakub Wisła z kl. 3b, zakwalifikowali się do etapu okręgowego LXXI Olimpiady...

czytaj więcej
28.01.2020
II Powiatowy Festiwal Nauki i Sztuki

II Powiatowy Festiwal Nauki i Sztuki

31 stycznia 2020 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu w godz. od 9.00 do 14.00 odbędzie się II Powiatowy Festiwal Nauki i...

czytaj więcej