Spotkanie z autorem książki na temat kaplicy, jaką pierwotnie od początku istnienia szkoły do roku 1

Spotkanie z autorem książki na temat kaplicy, jaką pierwotnie od początku istnienia szkoły do roku 1

9.11.2016 r. gościliśmy pana Stanisława Dobosza, absolwenta naszej szkoły z roku 1951, historyka i pasjonata historii Żywiecczyzny, autora wielu publikacji oraz ostatnio książki pt. "Kaplica Żywieckiego Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika. 1911-1950. Historia pisana nie na skróty".

Młodzież oraz inicjatorzy spotkania - członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej (często absolwenci przedwojennego gimnazjum) wysłuchali wspomnień p. Dobosza, który przypomniał najpierw okoliczności budowy szkoły. Wskazał na liczne fortele ówczesnych władz Żywca, które pozwoliły na powstanie kaplicy. W szczegółowy sposób opowiadał również o uroczystościach, jakie odbywały się tym miejscu, np. o niedzielnych mszach dla uczniów Żywieckiego Gimnazjum, spotkaniach na lekcjach religii czy próbach chóru. Omówił dzieje kaplicy w powojennej komunistycznej rzeczywistości, przekształconej wtedy m. in. na świetlicę dla młodzieży, a potem na aulę, którą to funkcję pełni do dziś.

Przypominamy, że o tych faktach oraz o wielu innych ciekawostkach o szkole można znaleźć informacje w 3. odcinku cyklu "Historia szkoły - bogata, ciekawa, mało znana...", opublikowanym na naszej stronie internetowej - zachęcamy do lektury.

organizatorka spotkania, Ewa Góra

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
25.04.2024
„Muzeum w Liceum”

„Muzeum w Liceum”

Nasza szkoła została zgłoszona do projektu edukacyjnego „Muzeum w Liceum” Fundacji "Niezła Sztuka" z Łodzi, została wybrana i obdarowana ekspozycją...

czytaj więcej
23.04.2024
Czy najważniejsze jest dzieło finalne?

Czy najważniejsze jest dzieło finalne?

Ważniejsza jest sama droga niż cel mówi dr hab. Mateusz Antoniuk, założyciel i kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym. Możliwość...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności