Szkolny Dzień Astronomii 2019

Szkolny Dzień Astronomii 2019

Szkolne Koło Astronomiczne “LOŻA”. W obchodach wzięły udział klasy: 1a, 1b, 2a i 2b. Dzień rozpoczął się o godz. 8:00 konkursem wiedzy o astronomii, w którym pierwsze miejsce zajął Marcelin Raczek z kl. 1b. Drugie miejsce zajął Michał Czarnynoga z kl. 2a, a trzecie Krzysztof Dutkiewicz z kl. 1a. O godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Dnia Astronomii w auli szkolnej, w którym wziął udział dyrektor szkoły p. Jacek Biłko.

Następnie odbyła się prelekcja o zanieczyszczeniu światłem wygłoszona przez członków stowarzyszenia Polaris OPP z Sopotni Wielkiej. Za ufundowanie upominków dla naszych gości dziękujemy stowarzyszeniu "Z Kopernikiem w XXI wiek". Na boisku szkolnym miały również miejsce obserwacje słoneczne za pomocą szkolnych teleskopów GSO 30 cm na montażu Dobsona. Niestety ze względu na trwające minimum aktywności słonecznej w tym roku nie udało się znaleźć żadnej plamy słonecznej. W trakcie trwania Dnia Astronomii uczniowie mieli także możliwość zwiedzenia szkolnego obserwatorium.

Około godz. 12:00 odbył się turniej “Astroliada”, który dostarczył rywalizującym ze sobą klasom wiele emocji. Zwycięstwo odniosła reprezentacja klasy 1b w składzie: Kacper Tracz, Marcelin Raczek i Jakub Kłusak. Pokonali oni w finale różnicą dwóch punktów drużynę klasy 2b (Piotr Bosak, Natalia Hatala i Michał Jagoda).

Pod koniec obchodów odbyło się wręczenie nagród za konkurs plastyczny pt. “Obserwacje astronomiczne” oraz konkurs wiedzy o astronomii. Nagrody zostały ponownie ufundowane przez dyrektora Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Żywieckiego, pana Mirosława Dziergasa. Uczniowie otrzymali puchary oraz takie upominki jak książki (“Wszechświat w twojej dłoni” oraz “Kosmiczne zachwyty”), mapy nieba oraz słodycze. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Kasprzyk z kl. 1b. Na drugim miejscu znalazła się Kamila Bury również z klasy 1b, a na trzecim Sylwia Wójcik z klasy 1f. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursów i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału.


30.06.2020

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu serdecznie zaprasza w ramach Narodowego Czytania na spotkanie, które odbędzie się 5 września...

czytaj więcej
30.06.2020

Na dobry początek wakacji 2020 wspominamy pierwsze takie Święto Muzyki

Od 2007 roku, w okolicach 21 czerwca Kopernik gra i śpiewa w ramach Święta Muzyki. W tym roku koronawirus zmusił nas do zmiany formy, ale nie...

czytaj więcej