Tańce i uczty na cmentarzu? Tylko w Meksyku, ale DÍA DE LOS MUERTOS już za nami

Tańce i uczty na cmentarzu? Tylko w Meksyku, ale DÍA DE LOS MUERTOS już za nami

W środę 16.11.2016 r. uczniowie klas hiszpańskojęzycznych mieli możliwość wysłuchania wykładów na temat zwyczajów i obchodów Dnia Zmarłych w Meksyku, które całkowicie odbiegają od polskiej tradycji związanej z tym świętem. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o życiu znanej na całym świecie meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo (1907 - 1954) oraz symboliki śmierci w pracach tej wybitnej artystki. Prezentacje były przeplatane występami naszej wspaniałej i zdolnej młodzieży, zagrali i zatańczyli między innymi: Julia Sputo, Witold Moroń, Eliza Kania, Urszula Sibik, Maciej Urbaniec, Ania Kaznocha, Ola Wiewióra, Kasia Janota i Tomek Kłusak. W konkursach najlepsza okazała się kl. 3e - dziewczyny wygrały w każdym z nich. Konkurs na najpiękniejszą La Catrinę ( symbol śmierci, upostaciowanej jako dama - szkielet kobiety w eleganckiej sukni; zgodnie z odmienną niż europejska koncepcją rozumienia śmierci i zmarłych w kulturze meksykańskiej) wygrały wspólnie Klaudia Koczaj i Kamila Żurek, a w konkursie na najlepiej pomalowaną czaszkę i chleb zmarłych zwyciężyła Klaudia Śleziak.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili ten dzień swoimi występami, wzięli udział w konkursach oraz przyczynili się do pięknej oprawy artystycznej (stroje i makijaż). Zobacz fotoreportaż

Organizatorzy, klasa 2e oraz iberystka Lucyna Ozimińska

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

07.05.2021

44. Rocznica śmierci Stanisława Pyjasa, absolwenta naszego liceum

7 maja minęła 44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa – studenta UJ, działacza opozycyjnego, absolwenta naszego liceum, zamordowanego przez Służbę...

czytaj więcej
03.05.2021
Absolwenci I LO w Żywcu odznaczeni Odznaką PTTK „Orli Lot”

Absolwenci I LO w Żywcu odznaczeni Odznaką PTTK „Orli Lot”

W dniu 29 kwietnia 2021r. przed uroczystościami związanymi z zakończeniem nauki, absolwenci I LO w Żywcu: Wiktoria Ficoń (kl.3c), Nadia Tokarczyk...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności