TURNIEJOWE ZMAGANIA KRAJOZNAWCZE POWIATU ŻYWIECKIEGO

TURNIEJOWE ZMAGANIA KRAJOZNAWCZE POWIATU ŻYWIECKIEGO

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno- Krajoznawczy, jest stałą, tradycyjną imprezą i stanowi formę współzawodnictwa o miano najlepszego młodzieżowego zespołu turystyczno- krajoznawczego. Głównym celem Turnieju jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej POLSKI, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzacja turystyki i krajoznawstwa jako formy wypoczynku, wymiana doświadczeń oraz prezentacja dokonań Koła w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.
W tegorocznych eliminacjach powiatowych XLVI OMTTK – Żywiec’2018, zorganizowanego przez KTGiK „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu, uczestniczyły drużyny reprezentujące: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Uczestniczące zespoły – 3 osobowe, sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności w konkursach:
teoretycznych - teście krajoznawczym, topograficznym, historii turystyki i krajoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy oraz praktycznych - samarytance, turystycznym ABC i ocenie odznak turystycznych.
Klasyfikacją Turnieju przedstawiała się następująco:

SZKOŁY PODSTAWOWE:
1. SKKT przy SP w Trzebinia - 222 pkt. – Marzena Piela, Oliwia Kozieł, Maksymilian Mizia. Opiekun – Sabina Leszczewska
2. SKKT przy SP5 Żywiec - 200 pkt. – Wiktoria Obrocka, Robert Skórzak, Aleksandra Tchórzewska. Opiekun – Renata Kłusak
3. SKKT przy SP w Sopotni Wielkiej - 184 pkt. Wiktoria Donat, Kamil Dędys, Emilia Gawlas. Opiekun – Paweł Maciejny

GIMNAZJA:
1. SKKT Gimnazjum w Sopotni W. - 243,0pkt. Barbara Jeleń, Weronika Janik, Natalia Witas. Opiekun: Paweł Maciejny.
2. SKKT Gimnazjum w Sopotni W. - 243,0pkt. Dominika Pierlak, Karolina Cinal, Marcin Łysień. Opiekun: Paweł Maciejny
3. SKKT Gimnazjum w Juszczynie - 233,0pkt. Weronika Owat, Michał Babicki, Jakub Skoczeń. Opiekun: Edward Szczyrk

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
1. KTGiK „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu - 266,0 pkt. Maciej Skrzyp, Sandra Knapczyk, Patryk Rus. Opiekun: Jacek Seweryn
2. SKKT przy ZSME w Żywcu - 259pkt. Zuzanna Szpoton, Przemysław Rus, Wojciech Urlach. Opiekun: Wiesława Widz
3. KTGiK „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu - 258,0 pkt. Barbara Gowin, Michał Bojko, Piotr Bosak. Opiekun: Jacek Seweryn

W XLVI OMTTK uczestniczyły drużyny, które otrzymały wyróżnienie: SKKT przy SP w Juszczynie (opiekun Katarzyna Kaczorowska), SKKT przy POW w Żywcu (opiekun Renata Pawlus i Alicja Tomala) i inne.
Dodatkowo, uczestnicy z największą liczbą punktów (max. 50 pkt.) w konkursie krajoznawczy i turystycznym zostali wyróżnieni pucharami oraz otrzymali honorowy tytuł „Krajoznawca Powiatu Żywieckiego’2018” są to: Izabela Satława - 44pkt.(I LO w Żywcu), Weronika Janik - 42pkt. (Gimnazjum w Sopotni Wielkiej) i Robert Skórzak - 41pkt. (SP nr 5 w Żywcu).
W konkurencji TURYSTYCZE ABC - I miejsca zdobyły: SP Trzebinia - 70pkt., G. Juszczyna - 74pkt. oraz KTGiK „Kangchendzonga” (Patrycja Suchanek, Marcelina Migała i Weronika Kamińska) - 78pkt.
Wszyscy uczestnicy Turnieju zostali wyróżnieni licznymi nagrodami wręczonymi przez Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagona i organizatorów. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane Pucharami i nagrodami ufundowanymi ze środków Starostwa Powiatowego w Żywcu, Urzędu Miejskiego w Żywcu i miłośników turystyki i krajoznawstwa.
Serdeczne podziękowania należą się Opiekunom SKKT za pomoc w przeprowadzeniu konkursów, a szczególnie Ochotniczej Straży Pożarnej z Żywca Sporysza za przeprowadzenie konkursu praktycznego - samarytanki oraz P. Andrzejowi Szewczykowi i P. Jerzemu Hernasowi, za pomoc w organizacji.

Żywiecczyznę w finale wojewódzkim XLVI OMTTK w Rybniku będą reprezentowały po dwie drużyny zwycięskie w każdej z kategorii. Turniej zostanie przeprowadzony w dniu 28.04.2018 roku.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!

W imieniu organizatorów - Jacek Seweryn


19.03.2019
XVII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

XVII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

14 marca to, niewątpliwie, szczególny dzień dla każdego miłośnika królowej nauk - matematyki. W jego świętowanie włączyliśmy się i my: w tym roku...

czytaj więcej
18.03.2019

Mamy laureatów konkursu o „Złoty Indeks” Politechniki Śląskiej z chemii, fizyki i matematyki

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „O Złoty Indeks Politechniki Śląskiej” nasi uczniowie zostali laureatami I i II stopnia. Zgodnie z...

czytaj więcej