Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada to święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w wolnej ojczyźnie. Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości były wyjątkowe, bowiem upłynęło 100 lat, odkąd nasz kraj odzyskał suwerenność. W naszym liceum to niezwykle ważne wydarzenie uczciliśmy 9 listopada 2018 roku. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Żywcu Andrzej Widzyk, Przewodniczący Komisji Edukacji Adrian Midor oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystości wykładem okolicznościowym zatytułowanym „Jaka Polska” rozpoczął prof. dr hab. Stanisław Gawliński. Pan Profesor przybliżył stanowiska pisarzy upominających się o wolność i jednocześnie szukających odpowiedzi na pytanie o kształt wolnej ojczyzny.

Klasa 1c wraz z zaproszonymi uczniami z innych klas przygotowała uroczysty montaż słowno-muzyczny ilustrowany tańcem pod hasłem: „Ojczyzna moja wolna, wolna…” Recytatorzy przypomnieli trudną drogę do wolności: rozbiory, czas powstań narodowych i walki Polaków na różnych frontach. Zaznaczyli, jak ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Wierszom Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego towarzyszyły piosenki Jacka Wójcickiego („Miejcie nadzieję”), Stana Borysa („Jaskółka uwięziona”) oraz Marka Grechuty („Wolność”) w wykonaniu wokalistów, chóru i instrumentalistów z naszego liceum.

Szkoła wzięła również udział w ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego liceum oraz zaproszeni goście zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy przed budynkiem szkoły.

Organizatorzy: Ewa Póda-Michalska, Ewa Góra, Renata Sowa, Halina Słowik-Tyc oraz Danuta Brodziak.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
18.03.2024
Wyniki XV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” w kategorii plastycznej

Wyniki XV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” w kategorii plastycznej

Uczennica naszej szkoły Julia Rączka z kl. 3b zakwalifikowała się do finału XV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” w...

czytaj więcej
14.03.2024
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Paulina Bieś z kl. 4c oraz Maksymilian Kupczak z kl. 2b zakwalifikowali się do etapu...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności