„WIARA I WIERNOŚĆ. WKŁAD ŻYWIECCZYZNY W CZYN NIEPODLEGŁOŚCIOWY 1914-1918”

„WIARA I WIERNOŚĆ. WKŁAD ŻYWIECCZYZNY W CZYN NIEPODLEGŁOŚCIOWY 1914-1918”

Pod patronatem Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty w dniu 27 listopada 2018 r. odbyła się w naszym Liceum promocja książki „Wiara i wierność. Wkład Żywiecczyzny w czyn niepodległościowy 1914-1918”. Autorzy Marek Cisek, Mirosław Miodoński i Władysław Motyka. Na kartach książki ukazali ogromny wkład społeczeństwa Żywiecczyzny w dzieło odzyskania niepodległości w latach 1914-1918, co podkreślił na początku spotkania dr Przemysław Dyrlaga. Uczestnicy dzielili się swoimi uwagami i podkreślali ważną rolę ówczesnej Szkoły Realnej w tym procesie. Pani Aleksandra Bury przedstawiła zebranym okolicznościową wystawę, na którą złożyły się zbiory szkolne z tamtych lat.  Miłym dopełnieniem spotkania był koncert pieśni legionowych w wykonaniu Tomasza Zdracha – bas, baryton, przy akompaniamencie Lucyny Grońskiej-Dobosz. Publikacja „Wiara i wierność” jest przełomową dla epopei legionowej na Żywiecczyźnie. Przypomniano w niej imponującą liczbę 554 legionistów, którzy wydobyci z niepamięci, wreszcie wracają do miejsc, z których wyruszyli na szlak Niepodległej.

W spotkaniu wzięli udział między innymi Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Tadeusz Pal, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu Andrzej Widzyk oraz dyrektor I LO w Żywcu Jacek Biłko, który pełnił rolę gospodarza wydarzenia.


22.02.2019

Plan lekcji

Od 25 lutego 2019 r. będzie obowiązywał nowy plan lekcji. Został on już opublikowany na stronie szkoły.

czytaj więcej
19.02.2019
Geograficzny weekend z sukcesami!

Geograficzny weekend z sukcesami!

Ostatni weekend 09 - 10  lutego 2019r. - był bardzo pracowity dla tych, którzy reprezentowali I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika...

czytaj więcej