WYMIANA SZKOLNA ŻYWIEC – UNTERHACHING 13 – 20 WRZEŚNIA 2019

WYMIANA  SZKOLNA  ŻYWIEC – UNTERHACHING 13 – 20  WRZEŚNIA  2019

W dniach od 13 do 20 września 2019 r. w ramach odbywającej się co dwa lata wymiany szkolnej w naszym liceum gościła grupa 9 uczniów wraz z 2 opiekunami z partnerskiej szkoły Lise-Meitner-Gymnasium z Unterhaching w Niemczech - miasta partnerskiego Żywca. W wymianie brało udział 12 uczniów naszej szkoły i dwóch opiekunów. W trakcie ośmiodniowego pobytu goście poznali najpiękniejsze zakątki naszego regionu.

W piątek podczas wycieczki rowerowej zwiedziliśmy Żywiec i jego okolice. Trasa prowadziła od rynku, przez park, następnie nową ścieżką rowerową wzdłuż Soły do piaszczystej plaży nad jeziorem Żywieckim.

Program na weekend dla swojego gościa - zwyczajem ubiegłych lat - każda rodzina zaplanowała indywidualnie.

W poniedziałek zwiedziliśmy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podczas 3,5-godzinnego programu przewodnicy przybliżyli młodzieży okrucieństwo ludobójstwa i Holokaustu dokonanego przez nazistów podczas Drugiej Wojny Światowej.

We wtorek pojechaliśmy do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy m.in. Wawel, Katedrę wraz
z Grobami Królewskimi i Dzwonem Zygmunta, a w Muzeum Narodowym podziwialiśmy jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w polskich zbiorach „Damę z gronostajem”. Następnie ulicą Floriańską udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie młodzież zwidziła Sukiennice i Bazylikę Mariacką.

W środę odbył się dwugodzinny spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca z Sromowiec Wyżnych do Szczawnicy. Następnie zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, a z zamku statkiem rejsowym udaliśmy się do ruin zamku w Czorsztynie.

W czwartek zwiedziliśmy Zakopane i Tatrzański Park Narodowy. Wyciągiem krzesełkowym wyjechaliśmy na Gubałówkę, następnie pod Wielką Krokiew, a spod skoczni Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica. Następnie udaliśmy się na Krupówki.

W piątek cały dzień wspaniale bawiliśmy się w parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze.

Wymianę wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Koordynator wymiany – Piotr Rydarowicz


15.09.2020

Zebrania z rodzicami uczniów klas II i III

Zapraszamy Rodziców uczniów klas drugich i trzecich na zebrania, które odbędą się w czwartek 17 września 2020 r. klasy drugie: 16.30...

czytaj więcej
14.09.2020
Sukces recytatorski naszej uczennicy

Sukces recytatorski naszej uczennicy

10 września br. na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej odbył się rejonowy etap eliminacji 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego....

czytaj więcej