Wyniki konkursu recytatorskiego „Przesłanie Pana Cogito”

Wyniki konkursu recytatorskiego „Przesłanie Pana Cogito”

28 lipca 2018 minęło 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX-wieku, wymienianego jako pretendenta do literackiej Nagrody Nobla. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

W uzasadnieniu  decyzji posłowie napisali: W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń (...)Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.

W ramach obchodów Roku Herbertowskiego, Żywiecka Biblioteka Samorządowa zorganizowała konkurs recytatorski zatytułowany „Przesłanie Pana Cogito”. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z żywieckich szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie naszej szkoły sięgnęli po najwyższe laury:
I miejsce – Weronika Machała (kl. 3f)
II miejsce – Banaś Rafał  (kl. 2b)
III miejsce – Dominika Lach (kl. 3e)

Wyróżnienia: Aleksandra Miciak (kl. 3b), Zuzanna Okrzesik (kl. 3e), Patrycja Pochopień (kl. 1b), Justyna Talik (kl. 3d), Kacper Tracz (kl. 1b), Maciej Widz (kl. 1b).

Uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody w postaci książek oraz nagrania z utworami Zbigniewa Herberta.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

22.09.2020
80. rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny

80. rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny

Dziś obchodzimy 80 rocznicę wysiedleń z Żywiecczyzny. Przedstawiciele naszej szkoły: Dyrektor Jacek Biłko, Adrian Midor i Piotr Rypień oraz...

czytaj więcej
21.09.2020
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Śladami św. Jana Pawła II"

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Śladami św. Jana Pawła II" został zorganizowany w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły, wielkiego Papieża i Polaka,...

czytaj więcej