Wystawa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”

Wystawa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”

21 marca 2018 r. w naszej szkole otwarto wystawę historyczną pt. „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”.

Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej istotne zagadnienia dotyczące historii obozu, jak również genezę ruchu nazistowskiego oraz eksterminacyjne oblicze okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Akcenty tematyczne położone zostały przede wszystkim na przyczyny założenia obozu i polityczne tło jego funkcjonowania, przebieg zagłady Żydów, formy eksterminacji, warunki bytowania w obozie oraz zatrudnienie więźniów. Ekspozycja obejmuje także formy oporu oraz pomocy udzielanej więźniom z zewnątrz. Odrębne plansze prezentują wyszczególnione grupy ofiar takie jak: kobiety, Romowie, dzieci lub jeńcy sowieccy.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Pan Mirosław Obstarczyk wraz z Wicestarostą Żywieckim Stanisławem Kucharczykiem, Przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Powiatu Adrianem Midorem oraz Dyrektorem Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzejem Widzykiem. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Pana Mirosława Obstarczyka pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz”.

Wystawa została zorganizowana dzięki inicjatywie Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu i prezentowana będzie w każdej ze szkół średnich, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki. Należy podkreślić, że ekspozycja powstała w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i składa się z 30 plansz wydrukowanych na tkaninie w formacie 70 x 180 cm.

Organizatorzy otwarcia wystawy: Ewa Góra i Adrian Midor

11.07.2020

Remont w budynku szkoły

Informujemy, że z uwagi na remont w budynku szkoły w dniach od 13.07.2020 r. do 31.07.2020 r. prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 606...

czytaj więcej
30.06.2020

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu serdecznie zaprasza w ramach Narodowego Czytania na spotkanie, które odbędzie się 5 września...

czytaj więcej