XVI szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

XVI szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

14 marca to, niewątpliwie, szczególny dzień dla każdego miłośnika królowej nauk. W tym roku już po raz XVI w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Liczby π, w których wzięły udział klasy: 1a, 1b, 1g, 2b, 3a oraz 3b. A ponieważ tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości – zatem zaczęliśmy od krótkiego wspomnienia o polskich matematykach ze Szkoły Lwowskiej. Następnie, ponieważ tematyka tegorocznej imprezy była bardzo zróżnicowana, lecz ściśle związana z takimi tekstami kultury, jak film i serial, zatem wśród barwnie przebranych uczestników nie zabrakło znanych i lubianych: Jamesa Bonda, Shreka, piratów, zombie, czy herosów. Zgodnie z tradycją wybrano również Najlepszego Matematyka Roku – wyjątkowo ten tytuł przypadł: Karolowi Sowie z klasy 2b i Tomaszowi Kłusakowi z klasy 3b. Klasy zmierzyły się w wielu konkurencjach - oczywiście recytacji rozwinięcia dziesiętnego liczby π (dziś najlepszym recytatorem okazał się być Bartosz Stolarczyk z klasy 3a, który zapamiętał aż 104 cyfry – przy czym nie pobił on nieoficjalnego rekordu szkoły wynoszącego ponad 880 liczb po przecinku!). Jednak to konkurs matematyczny: „Awantura o Matematykę” wywołała najwięcej emocji. Konkurencją, o której również nie można zapomnieć, jest bieg logiczny, również w tym roku specjaliści od skomplikowanych łamigłówek przemierzali szkołę wszerz i wzdłuż, by rozwiązać przygotowane dla nich zadania.

Każda klasa przygotowała również krótką scenkę (nierzadko kabaret). Podczas tego święta można było również wysłuchać siedmiu ciekawych wykładów dotyczących wybranych dziedzin matematyki. Prelekcje w ciekawy sposób zostały zaprezentowane przez naszych uczniów, lecz chyba nikt nie zaprzeczy temu, że wykład wygłoszony przez Pana dr hab. Tomasza Szostoka pozostanie w naszej pamięci, zdecydowanie, najdłużej. to Po wyrównanej walce przyszedł czas na oczekiwany z niecierpliwością werdykt. Zmagania uczniów oceniało profesjonalne jury złożone z ekspertów od nauki, która od wieków fascynuje i ciągle zaskakuje. Tegorocznym triumfatorem została klasa 3b! Co prawda, wszystko co dobre, szybko się kończy, lecz wspomnień z tego niesamowitego dnia nikt nie może nam odebrać, one pozostaną z nami na zawsze. Odliczajmy więc dni do kolejnego 14 marca!

Fotoreportaż - zobacz

30.06.2020

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu serdecznie zaprasza w ramach Narodowego Czytania na spotkanie, które odbędzie się 5 września...

czytaj więcej
30.06.2020

Na dobry początek wakacji 2020 wspominamy pierwsze takie Święto Muzyki

Od 2007 roku, w okolicach 21 czerwca Kopernik gra i śpiewa w ramach Święta Muzyki. W tym roku koronawirus zmusił nas do zmiany formy, ale nie...

czytaj więcej