XVI Wyprawa Marzeń Geografów „Szlakami Parków Narodowych” - POLSKA’2021

XVI Wyprawa Marzeń Geografów „Szlakami Parków Narodowych” - POLSKA’2021

W dniach 17 - 18 czerwca 2021 roku uczniowie klas 1d i 2g mieli przyjemność uczestniczyć w XVI Wyprawie Marzeń Geografów „Szlakami Parków Narodowych - POLSKA’2021” (obóz naukowy), prowadzonej przez nauczycieli: Panią Małgorzatę Stojanowską , Panią Sylwię Wisłę i organizatora Pana Jacka Seweryna.

Pierwszego dnia uczniowie udali się do Zamku w Baranowie Sandomierskim, uznawanego za perłę architektury renesansowej, zwanego „Małym Wawelem”. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591 - 1606. Następnym punktem wyprawy był Sandomierz, gdzie kręcono serial „Ojciec Mateusz”. Razem z przewodnikiem udało się zobaczyć Bramę Opatowską z XIV w., Kościół Św. Jakuba, Dziedziniec Zamkowy, sandomierskie wąwozy lessowe, Podziemną Trasę Turystyczną (sandomierskie lochy z XIV w. o długości pół kilometra) oraz Góry Pieprzowe. Następnym punktem na trasie wycieczki był Kazimierz Dolny nad Wisłą, gdzie razem z przewodnikiem uczniowie zwiedzili najciekawsze zabytki, a noc spędzili w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Puławach. W drugim dniu wyprawy najbardziej wyczekiwaną atrakcją było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Po zwiedzeniu dworku w parku można było usiąść na kamiennym obelisku w miejscu, gdzie Jan Kochanowski pod lipą pisał fraszki, aby spełniły się nasze marzenia literackie.  Kolejnym celem wędrówki były Góry Świętokrzyskie: przejście z Nowej Słupi (gdzie znajduje się kamienny posąg Św. Emeryka, który każdego roku zbliża się o ziarnko piasku do klasztoru, i gdy tam dotrze, nastąpi koniec jego pokuty, ale też i koniec świata) i wejście Drogą Królewską do klasztoru na Świętym Krzyżu (595m.n.p.m) oraz zwiedzanie Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Maszerując granią, uczniowie dotarli do gołoborza, stanowiącego najbardziej charakterystyczny element przyrody nieożywionej, znajdujący się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kolejnym punktem wyprawy był Dąb Bartek w miejscowości Zagnańsk, znane w całym kraju drzewo liczące ponad 650 lat (niektórzy uważają, że 1200) oraz Samsonów, wioska znana z bogatych tradycji hutniczych (od 1584r.), gdzie znajdują się ruiny wielkiego pieca hutniczego (wybudowana z inicjatywy Stanisława Staszica w 1817r.). Ostatni punkt wyprawy stanowiło Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. 22 grudnia 1900r. pałacyk wraz z 515 morgami przyległego terenu przekazano Henrykowi Sienkiewiczowi jako narodowy dar z okazji 25-lecia jego pracy pisarskiej. W Oblęgorku pisarz pracował m.in. nad dziełami: „Dwie Łąki”, „Na polu chwały”, „W pustyni i puszczy”, „Legiony”. Od 1958r. w pałacu mieści się muzeum pisarza. Do najciekawszych eksponatów - pamiątek - należą: liczne rękopisy, pamiątki związane z Nagrodą Nobla, bogaty zbiór książek.

Kolejna „Wyprawa Marzeń Geografów” była bardzo udana – towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda i, jak zawsze, wspaniała atmosfera wśród uczestników. Zwiedziliśmy niezwykłe miejsca w Polsce, do których na pewno jeszcze wrócimy!


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
16.04.2024
Hiszpańska podróż klasy 2h

Hiszpańska podróż klasy 2h

Klasa 2h wraz z wychowawczynią, p. Barbarą Luzar wzięła udział we wspaniałej wycieczce do Hiszpanii w dniach 9 - 13 kwietnia.

czytaj więcej
15.04.2024
Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Zapraszamy do obejrzenia rysunków inspirowanych pracami artystki Ewy Juszkiewicz, które wykonali uczniowie z kl.1 b i d, na zajęciach rozwijających...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności