Krakowska przygoda-obóz naukowy humanistów

Krakowska przygoda-obóz naukowy humanistów

W dniach od 8-10 czerwca 2022 roku w Krakowie odbył się obóz naukowy humanistów. W wyjeździe wzięło udział 65 uczniów z uniwersyteckich klas humanistycznych: 1a, 2a i 3a.

Pierwszy dzień obozu, w ramach współpracy klas uniwersyteckich humanistycznych naszego liceum z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, rozpoczął się od wizyty na uczelni. Profesor UP dr hab. Piotr Kołodziej wygłosił niezwykle interesujący wykład pt. Galeria w Soplicowie albo powrót do domu w “rodzinnej Europie“, poświęcony zabiegowi mityzacji w literaturze. Zjawisko to wykładowca ukazał na przykładzie Pana Tadeusza, odwołując się do wielu źródeł historycznych. Po wykładzie uczniowie pod przewodnictwem studentek filologii polskiej mieli okazję zwiedzić uniwersytet, zapoznając się ze specyfiką studiów na kierunkach będących w ofercie uczelni. Po wizycie na uniwersytecie ucz-niowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem wnętrza Apteki pod Orłem, wyjątkowego miejsca, w którym w czasie II wojny światowej ratowano Żydów. Następnie, pozostając w zadumie, przeszli spacerem po dzielnicy Kazimierz z niesamowitą historią dawnego miasta. Przemierzyli ulicę Szeroką, zatrzymując się przy Starej Synagodze, Synagodze Remuh i Starym Cmentarzu Żydowskim. Zwiedzanie zakończyła wizyta w Panteonie Narodowym na Skałce, gdzie znajdują się Krypty Zasłużonych Polaków: Jana Długosza, Wincentego Pola, Lucjana Siemieńskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Ludwika Solskiego, Tadeusza Banachiewicza i Czesława Miłosza. Pierwszy dzień zwieńczył wykład Pana Piotra Rypienia. Był on poświęcony historii rodu Czartoryskich i stanowił kontekst do zaplanowanego na trzeci dzień obozu spektaklu teatralnego.

Drugi dzień humanistycznej przygody rozpoczął się od zwiedzania z przewodnikiem Fabryki Emalia Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował swoich żydowskich robotników przymusowych przed zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych. Kolejnym punktem na mapie zwiedzania było Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z wystawami stałymi Collegium Maius. Następnie uczestnicy mogli się oddać urokom Starego Miasta z takimi punktami jak: Dom Długosza, Rynek Starego Miasta, pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Brama Floriańska, romański kościół św. Andrzeja, bazylika Dominikanów pod wez-waniem św. Trójcy, bazylika Franciszkanów pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, ul. Grodzka.

W trzecim dniu obozu naukowego humanistów uczestnicy wzięli udział w warsztatach wprowadzajacych do spektaklu Czartoryska. Artefakty. Odbyły się one w Teatrze Starym i były prowadzone przez reżyserów Pana Łukasza Zaleskiego i Pana Daniela Arbaczewskiego.
Po warsztatach przyszedł czas na ucztę i dla ciała, i dla ducha, czyli wizytę w Jamie Michalika, kawiarni założonej w 1895 roku, miejscu spotkań młodopolskiej cyganerii, gdzie do dzisiaj jest obecny duch tamtych lat. Następnie uczniowie wzięli udział w grach muzealnych. Jedna z grup w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zgłębiała Tajniki muzealnego flirtu, natomiast druga w Domu Józefa Mehoffera podjęła wyzwanie w zmaganiach Z duchami afera w Domu Me-hoffera. Pobyt pełen wrażeń zwieńczył spektakl w Teatrze Starym pt. Czrtoryska. Artefakty.

Wyjazd częściowo został sfinansowany z Przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej i Nauki pn. Poznaj Polskę.

Organizatorzy obozu naukowego: Dominika Kamińska, Lucyna Majdak, ks. Bartosz Łacek, Piotr Rypień.