Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

03.09.2022 r. w auli im. Stanisława Pyjasa I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Do przeczytania utworów zaprosiliśmy lokalne władze, nauczycieli emerytów, czynnych nauczycieli, rodziców oraz uczniów z naszej szkoły, a także nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych z powiatu żywieckiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie, które zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W tym roku uroczystość rozpoczęliśmy minutą ciszy poświęconą pamięci Pani prof. Reginy Żywotkowej oraz Nadii Śleziak, uczennicy uniwersyteckiej klasy humanistycznej 4a. Pani prof. Regina Żywotkowa odeszła od nas 6 sierpnia bieżącego roku w wieku 91 lat. Pani profesor, nauczycielka języka rosyjskiego w latach 1954-1985, zawsze była zainteresowana sprawami szkoły. Corocznie gościła na Narodowym Czytaniu. Nadia Śleziak odeszła od nas 29 czerwca bieżącego roku w wieku 18 lat. Również corocznie brała czynny udział w Narodowym Czytaniu. Także w tym roku miała czytać fragment ballady Adama Mickiewicza. Niestety, Nadia przegrała walkę z chorobą.

Przed przystąpieniem do wspólnej lektury Pan dyrektor Jacek Biłko odczytał list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Mogliśmy między innymi usłyszeć, że Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

Głos zabrał również Dyrektor Oświaty Pan Andrzej Widzyk, który podkreślił ponadczasowość utworów Adama Mickiewicza oraz wyraził radość, że tak wiele osób podjęło wyzwanie wspólnej lektury, łącząc tym samym pokolenia, a także promując czytelnictwo i kultywując dorobek ojczystej literatury.

W tym roku wysłuchaliśmy ballad: Powrót taty, Lilje, Rybka, Romantyczność, Pani Twardowska oraz Dudarz. W gronie czytających znaleźli się: Pan dyrektor Jacek Biłko, Pani profesor Krystyna Bury, Pani profesor Małgorzata Sołtysek, Pani profesor Zofia Pajestka-Jurasz, Pani Aleksandra Ankianiec ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Pani Anna Piątek-Góra ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, nauczyciele z naszego liceum - Pani dyrektor Halina Badora, Pani profesor Beata Fałdrowicz, rodzice uczniów naszego liceum: Pani Dorota Szczotka, Pan Mirosław Drąg, Pan Michał Gibas, uczniowie ze szkół podstawowych powiatu żywieckiego - Adam Kamiński i Piotr Knapczyk ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Żywcu, Łukasz Wójtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, Bartosz Piskorz i Dominik Smolicki ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Nikola Pierlak i Oliwia Kaprak z Zespołu Szkół nr 3 w Krzyżowej, uczniowie z naszego liceum: Martyna Gibas (kl. 1a), Emilia Suchoń (kl. 2a), Katarzyna Śleziak (kl. 2a), Weronika Kasprzyk (kl. 2a), Anna Adamczyk (kl. 2a), Maria Suchoń (kl. 2a), Martyna Salachna (kl. 2a), Wiktoria Bieniek (kl. 2a), Krzysztof Lejawka (kl. 2a), Klaudia Semik (kl. 3a), Martyna Stokłosa (kl. 3a), Jakub Saleciak (kl. 3a), Franciszek Smolicki (kl. 3a), Laura Zbylut (kl. 4a), Zuzanna Szczotka (kl. 4a), Martyna Tyszko (kl. 4a), Angelika Jakubiec (kl. 4a), Karolina Nieścieronek (kl. 4a), Aleksandra Kozieł (kl. 4a), Izabela Molenda (kl. 4a), Dominik Hubka (kl. 4a).

Uczestnicy obejrzeli również inscenizację teatralną ballad Pierwiosnek oraz Świtezianka w wykonaniu członków koła teatralnego prowadzonego przez Panią Joannę Litwin, aktorkę Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. W sztuce wystąpili: Dagmara Jagosz (kl. 2b), Maja Kołodziejczak (kl. 2a), Anna Pietruszka (kl. 2a), Karolina Prochot (kl. 2e), Martyna Stokłosa (kl. 3a), Klaudia Semik (kl. 3a), Patrycja Rączka (kl. 3b), Jakub Saleciak (kl. 3a), Katarzyna Śleziak (kl. 2a), Franciszek Smolicki (kl. 3a).

Uroczystość uświetniły także wykłady. Pierwszy z nich - Czy “Ballady i romanse” to antyklasycystyczna prowokacja? - wygłosił Pan dyrektor Jacek Biłko, natomiast drugi - Kryzys wartości moralnych młodzieży w dobie e-relacji - ks. Bartosz Łacek.

Jak co roku, nie zabrakło oprawy muzycznej. Zebrani mogli wysłuchać mistrzowskiego wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych w wykonaniu: Mai Piwowarczyk (kl. 3b), Marii Suchoń (kl. 2a), Mai Kołodziejczak (kl. 2a), Anny Pietruszki (kl. 2a), Mai Moskały (kl. 2a), Martyny Kani (kl. 3a), Mikołaja Maliny (kl. 3b), Izabeli Molendy (kl. 4a), Aleksandry Kozieł (kl. 4a), Natalii Cebrat (kl. 3f), Mikołaja Maliny (kl. 3b), Dominika Hubki (kl. 4a), Zuzanny Luber (4c) oraz gościnnie Joanny Hubki.

Konferansjerkę prowadzili Amelia Goc (kl.3a) oraz Michał Szymoński (kl. 2b).

O plakat zadbał absolwent naszego liceum Łukasz Lorek.

Kawiarenkę obsługiwali: Zuzanna Miciak (kl. 4a), Natalia Stokłosa (kl. 2a), Amelia Pyclik (kl. 4a), Karina Samoch (kl. 2a) Laura Zbylut (kl. 4a), Izabela Molenda (kl. 4a), Aleksandra Kozieł (kl. 4a).

Na końcu uroczystości organizatorzy wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji, w czasie której będziemy czytali powieść Elizy Orzeszkowej pt. Nad Niemnem.

Organizatorzy: Pani Dominika Kamińska, ks. Bartosz Łacek, Pani Lucyna Majdak


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności