Wystawa i film "Przetrwanie w Sarajewie. Przyjaźń w czasach wojny" w auli szkolnej - zapraszamy

Wystawa i film

 

W dniach od 20 do 30 marca 2017 r, gościmy w auli naszego liceum interesującą wystawę Centropy (Central Europe Center for Research and Documentation - międzynarodowej organizacji z siedzibą w Wiedniu) zatytułowaną „Przetrwanie w Sarajewie. Przyjaźń w czasach wojny”. Opowiada ona o współpracy podjętej przez Żydów, muzułmanów i Chorwatów podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania ich zmagań o przeżycie w oblężonym mieście stała się historia organizacji La Benevolencja: kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła Sarajewo, niewielka grupa ocalonych z Holokaustu wraz ze swoimi rodzinami zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Kierując się dobrą wolą i niosąc pomoc innym, zaczęli tam współdziałać ponad wszelkimi podziałami ludzie różnych wyznań i różnych nacji, Żydzi i Muzułmanie, Serbowie i Chorwaci. Pracowali ramię w ramię, dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję każdemu potrzebującemu. Działali tak przez prawie cztery lata... . Zwykli ludzie, od których każdy może się nauczyć, jakie znaczenia mieści w sobie wyraz człowieczeństwo.

Wystawa (podobnie jak poprzednia - w 2012 r. gościliśmy także wystawę Centropy p.t. Żydowscy świadkowie polskiego stulecia) przybywa do szkoły dzięki uprzejmości Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Zainteresowane klasy prosimy o uzgodnienie terminu zwiedzania z wychowawcami. W programie obejmującym godzinę lekcyjną krótkie wprowadzenie, film i zwiedzanie wystawy.

Zapraszamy! Fotografie w zakładce Galeria 2017.