XIX obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w Koperniku

XIX obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w Koperniku

Dnia 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki.Pierwsze oficjalne obchody miały miejsce tejże tegorocznej daty w siedzibie UNESCO w Paryżu. Hasłem przewodnim były słowa „Matematyka jest wszędzie”.

Nasza szkoła także włączyła się w przeżywanie tego święta, powszechnie znanego jako Dzień Liczby Pi. W tym roku odbyły się już jego XIX obchody, w których brali udział uczniowie klas matematycznych: 1b, 1bg, 2a, 2b, 3a i 3b. Wspólnie udali się w podróż w głąb dziejów, by zobaczyć, że matematyka była z nami zawsze, i zbadać, co na polu tej nauki zawdzięczamy ludziom żyjącym na przestrzeni epok. Każda z klas miała za zadanie przedstawić osiągnięcia jednej z następujących grup: starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu, starożytnego Egiptu, Arabii, Indii, Chin. Prowadzący, czyli klasa 2b, odniosła się natomiast do historii polskich matematyków z lat dwudziestych XX wieku, z racji, że na rok bieżący przypada stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Uczniowie poza prezentowaniem przygotowanych przez siebie scenek, piosenek, wymyślnych strojów i prezentacji mieli także okazję posłuchać wykładów przygotowanych przez dr hab. Romana Badorę (profesora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz dr hab. Tomasza Szostoka (także pracownika naukowego Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).

Klasy współzawodniczyły również w różnych punktowanych konkurencjach, m. in. biegu logicznym, czyli rywalizacji dla miłośników matematycznych zagadek, oraz tradycyjnej recytacji rozwinięcia liczby pi. Dla zwycięskich przedstawicieli klas czekały smaczne nagrody, takie jak πzza i πerniki. Zorganizowany został również konkurs na najlepszy mem matematyczny oraz zupełnie nowa konkurencja – wielka matematyczna gra planszowa. Całość obchodów umilały dodatkowo klipy filmowe i przerywniki przygotowane przez klasę organizatorów.

Tradycyjnie wybrano także Matematyka Roku. Tytuł ten przypadł uczniowi klasy 3b, Jakubowi Wiśle. Następnie podliczono punkty z całego dnia i wybrano zwycięską klasę matematyczną 1bg, na którą w nagrodzie czekał tort.

Obchody Dnia Liczby Pi przygotowała klasa 2b pod opieką pani Agnieszki Król oraz pani Sabiny Kasikirik. Wszystkim klasom biorącym udział w wydarzeniu dziękujemy za kreatywność oraz zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy!

Na zdjęciu tegoroczni laureaci i finaliści Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, Złoty Indeks Politechniki Śląskiej, Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej, Turnieju Uniwersytetu Jagiellońskiego, etapu okręgowego Olimpiady Matematycznej, Konkursu Śląskiego i Powiatowego Konkursu Logicznego.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności