XVI WYPRAWA MARZEŃ GEOGRAFÓW – „SZLAKAMI PARKÓW NARODOWYCH” – POLSKA’2021 (obóz naukowy cz. II)

XVI WYPRAWA MARZEŃ GEOGRAFÓW – „SZLAKAMI PARKÓW NARODOWYCH” – POLSKA’2021 (obóz naukowy cz. II)

W dniu 26 października 2021 roku uczniowie klas 2d i 2c oraz KTGiK „Kangchendzonga” w Żywcu mieli przyjemność uczestniczyć w XVI Wyprawie Marzeń Geografów „Szlakami Parków Narodowych - POLSKA’2021” (obóz naukowy cz. II), prowadzonej przez nauczycieli: Panią Małgorzatę Stojanowską , Panią Lucynę Stolorz i organizatora Pana Jacka Seweryna.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu była Góra Św. Anny (408m n.p.m), która jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Śląskiej. Wzgórze zasłynęło jako miejsce kultu oraz punkt krwawych walk z czasów powstań śląskich w 1921r. (czyli 100 lat temu). Uczestnicy zwiedzili i zobaczyli:

– MUZEUM CZYNU POWSTAŃCZEGO – dział historyczny dotyczący Powstań Śląskich oraz dział przyrodniczy dotyczący Parku Krajobrazowego - Góra Św. Anny . . .

– SANKUARIUM ŚW. ANNY, to ważne i słynne miejsce kultu Chrześcijan z drewnianą figurką Św. Anny Samotrzeciej oraz jej relikwiami (w ołtarzu głównym). Do bazylijki przylega Klasztor Franciszkanów z znajdującym się przed budynkiem Placem Rajskim. W okolicy Sanktuarium znajduje się KALWARIA z 40 kaplicami i Grotą Lurdzką . . .

– GEOPARK GÓRA ŚW. ANNY, działajacy od 2010r. i będacy częścią Parku Krajobrazowego – Góra Św. Anny. Geoprak, to unikatowy i jeden z ciekawszych w Polsce, którego serce stanowi dobrze zagospodarowany kamieniołom nefelinitów – skał magmowych, z kalderą i stożkiem wulanicznym (27 milionów lat temu znajdował się tutaj wulkan). W tym obszarze prowadzi ścieżka dydaktyczna z wieloma tablicami informacyjnymi i punktami widokowymi . . .

– POMNIK CZYNU POWSTAŃCZEGO, zaprojektowany przez Xsawerego Dunikowskiego. Pomnik poświęcony jest powstańcom walczącym w powstaniach ślaskich, oficjalne jego otwarcie nastąpiło w 1955 roku . . .

– AMFITEATR – znajduje się w dawnym kamieniołomie wapienia, a pozostałością po jego wydobywaniu jest wapiennik. Po III Powstaniu Ślaskim, Niemcy postanowili przebudować na amfiteatr, którego budowę ukończono w 1938 roku. W amfiteatrze było 7 tys. miejsc siedzących oraz 20 tys. stojących, natomiast między sektorami miejsce znależć mogło kolejne 20 tys. ludzi …

Następnym punktem na trasie wycieczki, był jeden z najpiękniejszych zabytków w południowej Polsce – ZAMEK w MOSZNEJ, słynacy z 99 wież i 365 pomieszczeń. Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą oraz rozległy parkiem, oczarowuje przybyłych turystów . . .
Dalsza podróż przebiegała trasą przez Prudnik, Kędzierzyn Koźle do Żywca.
Kolejna „Wyprawa Marzeń Geografów” była bardzo udana – towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda i jak zawsze, wspaniała atmosfera wśród uczestników. Zwiedziliśmy niezwykłe miejsca w Polsce, do których na pewno jeszcze wrócimy!

Organizator: Jacek Seweryn