Header

Kurs w Hiszpanii

AKCJA 1 MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA – WYJAZDY KADRY EDUKACYJNEJ
Projekt: "Kadra edukacyjna XXI wieku"

Wyjazd do Hiszpanii - Barcelona

W dniach 01.04.19 – 05.04.19 roku grupa 3 nauczycieli LO Żywiec uczestniczyła w szkoleniu
Staff Mobility Course 'Handling Stress and Avoiding Burnout'


Uczestnicy:

• Aleksandra Bielawska
• Iwona Jasek
• Sabina Kasikirik

Tematem kursu było radzenie sobie ze stresem oraz wypaleniem zawodowym. Zajęcia odbywały się codziennie od 9:00 do 14:00 w budynku Centrum Studiów Politechnicznych w pobliżu przepięknego kościoła Świętej Anny, pierwotnie klasztoru, obecnie oficjalnie nazwanego katalońską nazwą Englesia de Santa Anna. Codzienną krótką przerwę między zajęciami, można było spędzić na kawie wzbogaconej typowymi dla regionu kanapkami lub churrosami z gorącą czekoladą.

W pierwszym dniu zajęć czekała na kursantki niespodzianka w postaci pieszej wycieczki z przewodnikiem – Katalonką Rominą, która oprowadziła grupę liczącą 9 osób po Dzielnicy Gotyckiej, będącej przykładem połączenia budynków z czasów rzymskich do XX wieku. Spacer rozpoczął się od Katedry i zakończył w El Born – najmodniejszej dzielnicy Barcelony. Po drodze można było zobaczyć między innymi Dzielnicę Żydowską, Plac Króla, Plac Św. Jakuba, Most Westchnień, kościół Sosnowy, targowisko La Boqueria, słynną La Rambla i wiele innych cudownych miejsc.

Zajęcia na kursie opierały się na rozpoznawaniu przyczyn, mechanizmów powstawania oraz efektów stresu; zapoznawaniu z praktycznymi metodami radzenia sobie ze stresem oraz metodami zmniejszenia konsekwencji stresu; następnie identyfikacją czynników wywołujących stres; a także poznaniem praktycznych sposobów radzenia sobie z rudnymi sytuacjami. Kolejno, doskonaleniem równowagi emocjonalnej oraz pozyskiwaniem umiejętności świadomego relaksu i odpoczynku. Drugim tematem zajęć było zdobycie umiejętności zapobiegania syndromowi wypalenia zawodowego wśród nauczycieli.
W ostatnim dniu zajęcia miały charakter plenerowy w przepięknym parku Cytadela z ogromną ilością zielonej przestrzeni. Tamże ich tematyka dotycząca świadomego relaksu i odpoczynku miała swoje podwójne urzeczywistnienie.
Przez wszystkie dni po zajęciach w wolnym czasie można było rozkoszować się ogromną ilością secesyjnej architektury, która w Barcelonie nabrała własnego charakteru nazwanego modernizmem. Spotkania z arcydziełami Antonia Gaudiego, począwszy od Katedry Świętej Rodziny, Pałacu Guell, parku o tej samej nazwie a kończywszy na domu Casa Milla z falistą fasadą i wiele innych, pozostaną na długo w pamięci.

Barcelona to również przepiękne plaże, wyśmienite jedzenie, parki, Montjuic – piękne krajobrazowo wzniesienie noszące przydomek „magiczna góra” – pozostałość z czasów celtycko-iberyjsko-antycznych i wiele innych atrakcji tego miasta, będącego znakiem katalońskiej tożsamości narodowej, co można było odczuć i zobaczyć na każdym kroku.
Nie sposób wspomnieć o wszystkich pozytywnych aspektach kursu. Jedno jest pewne, wzbogacony miejscem jego organizacji, spowodował, że stres odpłynął w niepamięć.