I LO im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu


"Komunikacja - powrót do relacji"
Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
W dobie szybko postępujących zmian, pandemii i światowych konfliktów, zauważyliśmy potrzebę odbudowania relacji i powrotu do dobrej i wartościowej komunikacji. Stres, izolacja, problemy emocjonalne budują więcej murów niż mostów, dlatego też pragniemy pokazać uczniom, że nowe znajomości, inne kultury służą budowaniu ich samoświadomości i ubogacaniu ich tożsamości.
Dzień Mówcy
25 października w I LO im. M. Kopernika w Żywcu obchodziliśmy Dzień Mówcy jako część projektu „Komunikacja – powrót do relacji w ramach programu Erasmus+”.

Wydarzenie składało się z dwóch części i rozpoczęło się od relacji uczniów naszej szkoły na temat wyjazdu z programu do jednej ze szkół we Florencji. Uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami z wycieczki oraz odczuciami na temat tego pięknego włoskiego miasta. Wyjazd umożliwił im poznanie nowych ludzi z innej kultury i praktykę umiejętności językowych. Mieli również okazję zwiedzić piękne, pełne zabytków miasto i jego okolice. Tego dnia wysłuchaliśmy ponadto opinii na temat innego wyjazdu w ramach programu – do hiszpańskiego miasta Saragossy. Uczniowie uczestniczący w tej wyprawie podzielili się ze społecznością szkoły swoimi wspomnieniami i niezapomnianymi przeżyciami. Oprócz fotografii pięknego miasta i refleksji na temat stylu życia jego mieszkańców dowiedzieliśmy się kilku informacji o tym jak wygląda program i dlaczego warto wziąć w nim udział.

Program ten jest świetną opcją dla osób chcących poszerzyć swoje horyzonty, zawiązać nowe znajomości i przeżyć niezapomnianą przygodę w pięknym miejscu. Co więcej, taki wyjazd jest wspaniałą możliwością do nauki języka i samorozwoju. Dzięki udziałowi w programie uczestnicy mieli okazję przekonać się o różnicach kulturowych między Polakami, a Włochami czy Hiszpanami, takich jak np. zupełnie inny układ posiłków w ciągu dnia. Wydarzenie wzbogaciły również uzdolnione retorycznie uczennice naszej szkoły, które przygotowały interesujące i skłaniające do refleksji przemówienia. Publiczność mogła pochylić się nad niezwykle interesującymi w dobie obecnych czasów zagadnieniami przygotowanymi przez Amelię, Klaudię, Zofię i Magdalenę, takimi jak losy Krystyny Skarbek, utalentowanego szpiega tajnych służb brytyjskich podczas II wojny światowej, współczesne wartości i kondycja człowieka, sposoby radzenia sobie ze stresem oraz szkodliwość powszechnego obecnie konsumpcjonizmu.