I LO im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu


"Komunikacja - powrót do relacji"
Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
W dobie szybko postępujących zmian, pandemii i światowych konfliktów, zauważyliśmy potrzebę odbudowania relacji i powrotu do dobrej i wartościowej komunikacji. Stres, izolacja, problemy emocjonalne budują więcej murów niż mostów, dlatego też pragniemy pokazać uczniom, że nowe znajomości, inne kultury służą budowaniu ich samoświadomości i ubogacaniu ich tożsamości.
Opis projektu
Aktualności
Wizyty przygotowawcze
Mobilności uczniów
Mobilności nauczycieli
Dzień Mówcy
Podsumowanie projektu
Podsumowanie projektu
Program Erasmus+ w I LO im. M. Kopernika w Żywcu

W momencie, gdy realizowany przez nas projekt dobiega końca, możemy podzielić się wiedzą, dotyczącą tego, co tak naprawdę udział w przedsięwzięciu może dać społeczności szkolnej i jakie są główne zalety programu. Projekt „Komunikacja – powrót do relacji”, realizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu, rozpoczął się w maju 2022 roku. Realizacja projektu zajęła 18 miesięcy. Wszystkie działania projektowe były finansowane w całości przez środki unijne programu Erasmus+. Przyznany budżet wyniósł 44461 Euro.

W projekcie uczestniczyło bezpośrednio dziesięcioro nauczycieli oraz dwie dziesięcioosobowe grupy uczniów. Nauczyciele uczestniczyli w kursach metodycznych dotyczących głównie umiejętności komunikacyjnych i budowania relacji. Dwoje nauczycieli wzięło udział w kursie na temat systemu edukacji w Finlandii. Wszystkie kursy były prowadzone w języku angielskim, więc obok poszerzenia wiedzy i zdolności komunikacyjnych uczestnicy doskonalili również swoje umiejętności językowe.

W ramach projektu nawiązaliśmy współpracę z dwiema szkołami zagranicznymi: z Liceo Scientifico Statale Leonardo Da Vinci we Florencji i z IES Pablo Gargallo w Saragossie. Dzięki temu dwie grupy naszych licealistów mogły pojechać do Włoch i do Hiszpanii, aby zawrzeć międzynarodowe znajomości, poznać tradycje, kulturę i zwyczaje włoskich i hiszpańskich rówieśników. Mieszkając u tamtejszych rodzin, zdobyli cenne doświadczenia oraz przeżyli niezapomniane chwile. Współpraca ze szkołami zaowocowała wizytami grup z Florencji i Saragossy w naszym mieście. Grupa z Włoch przyjechała do nas w marcu, a grupa z Hiszpanii – w kwietniu 2023r. Goście mieszkali u rodzin uczniów, uczestniczyli w ich codziennych zajęciach, odwiedzali naszą szkołę i uczestniczyli w przygotowanych wycieczkach i wydarzeniach. Młodzież opowiadała im o szkole, o mieście i naszym kraju, zapoznała ich z lokalnymi atrakcjami, kulturą i polską kuchnią, która szczególnie się spodobała naszym gościom.

Współpraca trwa nadal, teraz głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, ale możliwe, że w przyszłości podejmiemy ponownie wspólne działania nie tylko w świecie wirtualnym.

Na zakończenie projektu zorganizowaliśmy w naszym liceum „Dzień Mówcy”, w którym uczniowie przedstawiali prezentacje dotyczące udziału w projekcie „Komunikacja – powrót do relacji” oraz prezentowali swoje mowy na ważne dla nich tematy. Wydarzenie spodobało się społeczności szkolnej i mamy nadzieję, że zapoczątkuje nową tradycję w I LO w Żywcu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej naszego projektu (https://www.lo-zywiec.pl/erasmus2022) i zapoznania się z naszymi relacjami i zdjęciami z podróży i z podjętych działań. Udział w projekcie zwiększył w nas poczucie przynależności europejskiej, tożsamości narodowej, nauczył szacunku wobec innych kultur, zwiększył naszą motywację do działania na poziomie międzynarodowym, a także chęć kontynuowania form nauki pozaszkolnej, jaką daje program Erasmus+. Cieszymy się, że udało się zrealizować kolejny projekt Erasmus+ w naszej szkole i polecamy gorąco uczestniczenie w takich przedsięwzięciach.

Koordynatorzy projektu: Anna Surowiak i Lucyna Ozimińska
}