I LO im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu

"Komunikacja - powrót do relacji"
Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
W dobie szybko postępujących zmian, pandemii i światowych konfliktów, zauważyliśmy potrzebę odbudowania relacji i powrotu do dobrej i wartościowej komunikacji. Stres, izolacja, problemy emocjonalne budują więcej murów niż mostów, dlatego też pragniemy pokazać uczniom, że nowe znajomości, inne kultury służą budowaniu ich samoświadomości i ubogacaniu ich tożsamości.
Aktualności
W dniach 16.10-23.10 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Komunikacja - powrót do relacji”, realizowanego w ramach unijnego programu ERASMUS+. Uczniowie mieszkali u włoskich rodzin. Mieli okazję poznać życie codzienne mieszkańców Florencji i okolic. Młodzież mogła poćwiczyć swoje umiejętności językowe, ale również dzięki indywidualnym doświadczeniom zrozumieć lepiej styl życia i kulturę. W szkole odbyły się zajęcia z języka włoskiego, a także zajęcia o włoskich i polskich legendach. W czasie całego pobytu uczniowie poznawali się wzajemnie i integrowali z rodzinami swoich gospodarzy.

Dni były urozmaicone licznymi wycieczkami do muzeów takich jak Uffizi czy Galleria Palatina w Palazzo Pitti. Jeden z dni został również przeznaczony na wyjazd pociągiem do Pizy, w której uczniowie zobaczyli słynną Krzywą Wieżę, a także Baptysterium, Katedrę Santa Maria Assunta i Campo Santo.

Teraz oczekujemy przyjazdu naszych nowo poznanych rówieśników do naszego liceum. W kwietniu chętnie pokażemy im polskie tradycje, zabytki, a także kuchnię.