I LO im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu


"Komunikacja - powrót do relacji"
Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
W dobie szybko postępujących zmian, pandemii i światowych konfliktów, zauważyliśmy potrzebę odbudowania relacji i powrotu do dobrej i wartościowej komunikacji. Stres, izolacja, problemy emocjonalne budują więcej murów niż mostów, dlatego też pragniemy pokazać uczniom, że nowe znajomości, inne kultury służą budowaniu ich samoświadomości i ubogacaniu ich tożsamości.
Aktualności
W dniach 15-25 marca grupa uczniów z Liceo Scientifico Da Vinci z Florencji gościła w naszym LO. W ramach projektu Erasmus+ podobnie jak nasi uczniowie, którzy pojechali do Florencji w czerwcu, Włosi mogli poznać inną kulturę, zwyczaje czy historię Polski. Biorąc udział w codziennym życiu rodzin goszczących mogli oni przede wszystkim spróbować różnorodnych polskich potraw, które (co wiemy z bezpośrednich źródeł) bardzo im zasmakowały.

Włoscy uczniowie mogli poznać bliżej Żywiec dzięki wycieczce z anglojęzycznym przewodnikiem po mieście, wejściu do muzeum Browaru i na wieżę Konkatedry NNMP. Dodatkowo odbyła się również wycieczka na Szyndzielnię i zwiedzanie Bielska-Białej. W drodze powrotnej udało im się także zobaczyć stare miasto w Krakowie, w tym Muzeum Czartoryskich i „Damę z gronostajem” autorstwa patrona ich szkoły. W przedostatni dzień pobytu w Polsce wszyscy uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami w związku z projektem Erasmus+. W ramach pracy grupowej powstała prezentacja i film, w którym brali udział wszyscy uczestnicy projektu. Dzięki niemu udało im się nawiązać nowe relacje, nauczyli się samodzielności, ale i pracy w grupie, podszkolili umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, ale przede wszystkim mieli możliwość wyjazdu za granicę i poznać nową kulturę, historię oraz uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców.

linki do materiałów z wizyty:

Prezentacja o szkole
Prezentacja o Żywcu