Różowy Piątek 2016 - szkoła znów włączyła się w bardzo ważną kampanię propagującą profilaktykę raka

Różowy Piątek 2016 - szkoła znów włączyła się w bardzo ważną kampanię propagującą profilaktykę raka

W piątek 28.10.2016 r. w naszym liceum już po raz kolejny odbyła się akcja poświęcona profilaktyce raka piersi u kobiet. Jak co roku pierwszą część poprowadziła p. dr n. med. Janina Miodońska – ginekolog, położnik, radioterapeuta, onkolog, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej. Wygłosiła ona w auli interesujący wykład dotyczący problematyki chorób nowotworowych. Trwającego ponad godzinę wystąpienia z uwagą i zainteresowaniem wysłuchała młodzież klas trzecich.Pani doktor w bardzo ciekawy i sugestywny sposób przedstawiła nie tylko problemy dotyczące raka piersi, ale zaprezentowała cały przegląd odmian chorób nowotworowych i skalę tego problemu na Śląsku oraz w całym kraju, zwracając szczególną uwagę na sposoby diagnozowania, profilaktykę oraz czynniki ryzyka, zwiększające możliwość wystąpienia nowotworów. Podczas wykładu pani doktor kilkakrotnie podkreślała, że „Rak zawsze jest złośliwy - nie ma odmian raka, które nie byłyby złośliwe, jedynie nowotwór może mieć postać łagodną, (…) rak nie powinien być tematem tabu, trzeba o tym rozmawiać”, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i wczesne wykrycie, umożliwiające leczenie dające pacjentowi szansę na przeżycie. „Rak nie wybiera” - choroby nowotworowe w równym stopniu dotykają mężczyzn i kobiety. Kiedy rak dotyka kogoś z naszych najbliższych staje się on już problemem całej rodziny, która w równym stopniu przeżywa ten fakt, dlatego bardzo istotne jest mądre wsparcie, jakie pozwoli choremu i jego bliskim na przetrwanie trudnego czasu choroby oraz rekonwalescencji. Umieralność na raka w Polsce nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie w skali Europy, choć statystyki są zatrważające, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jakim zagrożeniem dla życia jest zbyt późno zdiagnozowany nowotwór. Niezwykle ważna w tym zakresie jest edukacja, promowanie profilaktyki, kształtowanie świadomych zachowań prozdrowotnych, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy mogą także wpływać pozytywnie na starsze pokolenia, zwłaszcza na osoby z najbliższego otoczenia. Piątkowa akcja promująca profilaktykę raka pokazała, jak niebagatelne znaczenie ma kształtowanie takich świadomych postaw prozdrowotnych.

Uwieńczeniem akcji zorganizowanej w I LO im. M. Kopernika był symboliczny przemarsz młodzieży z różowymi balonikami i transparentem z napisem: „Rak nie wybiera” z budynku szkoły na rynek miasta. Licealiści w ten sposób zwrócili uwagę mieszkańców Żywca na problem raka i jego profilaktyki.

Zobacz fotoreportaż

organizatorka akcji, Małgorzata Mrózek

26.01.2021
Każdy gra jakąś rolę… - refleksje z warsztatów teatralnych

Każdy gra jakąś rolę… - refleksje z warsztatów teatralnych

W piątek 22 stycznia 2021 r. na platformie Teams odbyły się kolejne warsztaty teatralne prowadzone przez Panią Joanną Litwin. Program zajęć...

czytaj więcej
25.01.2021
Kolejne wykłady w ramach projektu „Zaproś wykładowcę”

Kolejne wykłady w ramach projektu „Zaproś wykładowcę”

„Zaproś wykładowcę” to projekt realizowany w naszej szkole przy współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Nauczyciele akademiccy...

czytaj więcej