Shalom! IV wizyta Izraelczyków w I LO im. M. Kopernika w Żywcu już za nami

Shalom! IV wizyta Izraelczyków w I LO im. M. Kopernika w Żywcu już za nami

13 marca 2018 r. do naszej szkoły już po raz czwarty w ramach Programu "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów" przybyła młodzież z Izraela ze szkoły Mekif Hei z Ashdod. Izraelska grupa liczyła tym razem aż 72 uczniów. Przybyło z nimi 7 nauczycieli i opiekunów. Udział w spotkaniu wzięły klasy 1b, 2h i 2c (grupa), razem 65 osób.

Podobnie jak w poprzednich latach poprzedziły je urozmaicone zajęcia przygotowawcze, podczas których korzystaliśmy z materiałów i filmów opracowanych m. in. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (portal Wirtualny Sztetl), Centropę oraz z innych źródeł. Licealiści poznali elementy historii, kultury i tradycji żydowskiej (n.p. kalendarz i święta żydowskie, zwyczaje żydowskie; rolę Żydów polskich i ich wielowiekowej obecności na ziemiach polskich, w tym żydowski wątek w historii naszej szkoły), starali sie zrozumieć Holokaust (jak do tego doszło?, jak coś takiego mogło się zdarzyć ludzkości?, dlaczego? skalę, znaczenie zdarzeń i dramatyczny skutek tego ludobójstwa). Wreszcie - poznali kraj, miasto i szkołę swoich rówieśników (prezentacja koordynatorki), na których czekali i pracowicie przygotowali dla nich małe prezenty. 

W dniu spotkania w części oficjalnej w auli, podczas której obecni byli i zabierali głos przedstawiciele lokalnych władz, Pan Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywiec i Pan Andrzej Widzyk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym  w Żywcu, gości powitał Pan Dyrektor Szkoły. Lokalnego kolorytu nadał występ jedenastoosobowej kapeli góralskiej, zebranej na tę okoliczność dzięki inicjatywie uczennic z klasy 1b, wzbudzającej ogromne zainteresowanie i burzę oklasków. Izraelczycy zaś żywiołowo zaśpiewali nam znaną pieśń Hawa nagila (Radujmy się) i szybko nas jej nauczyli (każdy otrzymał tekst po polsku i po angielsku). Pokazany film "Copernic is also happy" wzbudził entuzjazm gości.

Następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe prowadzone w pięciu grupach polsko-izraelskich, w których - oprócz języka spotkania czyli angielskiego -  rozbrzmiewały równolegle hebrajski i polski. Uczestnicy m. in. tworzyli swoje gwiazdy tożsamości i poznawali się nawzajem, konstruowali i zapisywali polsko - angielsko - hebrajski słownik wyrazów, które wybrali jako ważne dla siebie, porównywali zapisy grup. Jak zwykle towarzyszący temu gwar, śmiech i serdeczna atmosfera dawały wyraz bardzo pozytywnego, szybko rodzącego się kontaktu młodych Polaków i Izraelczyków. Potem rozpoczęła się praca nad poważnymi zagadnieniami, których efekty można zobaczyć na poddaszu szkoły, do czego serdecznie zapraszamy (podpowiadamy, że n. p. w oknach "domu wartości ważnych dla naszej wspólnej przyszłości", który tworzy swoista instalacja artystyczna obok sali nr 49, można robić sobie zdjęcia...). Znalazł się też czas na malowanie koników - ludowych zabawek z Żywiecczyzny, które będą dla uczestników spotkania oryginalną pamiątką spędzonego razem czasu.

Ten niezwykły dzień zakończyliśmy wspólnymi tańcami i śpiewami w sali gimnastycznej, gdzie na gościach zrobił wrażenie pięknie odtańczony dla nich polonez, którego też się z nami uczyli. Na koniec zajęcia ruchowe zaktywizowały wszystkich i bardzo rozochociły do dalszych wspólnych tańców, ale spotkanie już dobiegało końca i trzeba się było żegnać... .

Zobacz fotoreporaż

Do zobaczenia w przyszły roku! Shalom!

Serdecznie dziękuję wszystkim Paniom nauczycielkom prowadzącym zajęcia warsztatowe: Aleksandrze Bielawskiej, Krystynie Ignatowskiej, Annie Jankowskiej, Iwonie Jasek i Katarzynie Stawowczyk, naszej tłumaczce w części oficjalnej i opiekunce izraelskich nauczycieli, Pani Aleksandrze Ostrowskiej - Wrzeszcz oraz Pani Danucie Brodziak, która przygotowała zajęcia taneczne i ruchowe. Dziękujemy uczestniczącej młodzieży za aktywność w przygotowaniu i przebiegu spotkania oraz za superlatywy, które wypowiadacie, oceniając zdarzenie. Życzymy Wam utrzymania i rozwinięcia nawiązanych kontaktów.

Dziękuję wszystkim, którzy wyrażali życzliwe słowa chęci pomocy nam w tym szczególnym dniu w życiu szkoły.

Aleksandra Bura, szkolna koordynatorka Programu "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów".

26.05.2020
Żaneta Rus laureatką konkursu stypendialnego

Żaneta Rus laureatką konkursu stypendialnego

Nasza tegoroczna absolwentka Żaneta Rus została stypendystką Polskiej Uniwersyteckiej Szkoły Kształcenia Indywidualnego. Stypendium...

czytaj więcej
26.05.2020
Galeria Sztuki

Galeria Sztuki "KOPERA"

W naszej Galerii Sztuki "KOPERA" online pragniemy przedstawić prace rysunkowe uczniów naszej szkoły. Tym razem są to prace Kamili Mastalerz...

czytaj więcej