Trwa IV Obóz Naukowy Humanistów

Trwa IV Obóz Naukowy Humanistów

Uczniowie klas  2f, 2h oraz 3f pod opieką p. Haliny Słowik – Tyc, p. Danuty Jarosińskiej – Tracz i p. Barbary Deski  rozpoczęli pięciodniowy obóz w Soblówce. Prof. UJ Stanisław Gawliński i szef publicystyki TVP Info – Tadeusz Płużański są gośćmi specjalnymi IV Obozu Naukowego Humanistów.

W poniedziałkowym programie zwiedzanie fortów w Węgierskiej Górce (Westerplatte Południa), a następnie spotkanie z reżyserem Szymonem Wróblem.  We wtorek wykład filozoficzny z aksjologii i warsztaty z panią doktor filozofii  Ewą Piechą – Kasprzyk.

Każdego dnia na zajęciach warsztatowych  towarzyszy nam poezja oraz eseje Zbigniewa Herberta. Podejmujemy próby interpretacji i analizy wybranych dzieł, a także działania artystyczne związane z tymi tekstami, a wykład profesora S. Gawlińskiego zapewne odkryje przed nami intrygujące tajemnice życia i twórczości Herberta.

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, dlatego nie może zabraknąć spotkań z historią i z jej pasjonatami. P. Artur Caputa przedstawi dzieje walk wrześniowych, jakie toczyły się na południu Polski, wykład o AK na Żywiecczyźnie wygłosi p. Piotr Rypień, a o historii kościoła w Ciścu zbudowanego, wbrew zakazom władzy komunistycznej, w jedną dobę opowie ksiądz Władysław Nowobliski.

W czwartek odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Płużańskim oraz absolwentką prawa p. Magdaleną Waligórą. W piątek wybieramy się z przewodnikiem, panem Grzegorzem Śleziakiem na Wielką Rycerzową, w wędrówce będzie nam towarzyszył p. Adrian Midor.

Cieszymy się, że tradycja Obozów Naukowych Humanistów jest podtrzymywana i rozwija się w naszym liceum.


03.06.2020

Matura czerwiec 2020 - uwagi organizacyjne

Informujemy, że z powodu niedokończonego remontu ogrzewanie w szkole jest wyłączone. W związku z tym na egzaminy maturalne należy się ciepło ubrać....

czytaj więcej
03.06.2020
Sukces uczennicy I LO w Żywcu Emilii Zwardoń

Sukces uczennicy I LO w Żywcu Emilii Zwardoń

2 czerwca 2020 roku w Sosnowcu został rozstrzygnięty finał międzywojewódzkiego etapu XXI Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego „NASZA ZIEMIA,...

czytaj więcej