Wykład "Jutro dzisiejszych tatuaży"

Wykład

15 listopada 2017 roku w naszej szkole gościliśmy Panią mgr Ewelinę Jaksz-Recmanik, wykładowcę na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, która wygłosiła wykład: „Jutro dzisiejszych tatuaży”. Uczniowie klas: 2a, 2d, 2e, 2f i 2h z zaciekawieniem obejrzeli prezentację i wysłuchali cennych informacji dotyczących różnorodnych sposobów modyfikacji ciała człowieka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykonywane tatuaże. Dowiedzieliśmy się, że tatuaż może stanowić wyrafinowany rodzaj sztuki. Wszyscy uczestnicy wykładu uświadomili sobie, że wykonanie tatuażu to decyzja na całe życie, bowiem nie da się go całkowicie zlikwidować. Przede wszystkim uczniowie zrozumieli, jak poważne mogą być zarówno doraźne konsekwencje zdrowotne np. alergie, zakażenia skóry, jak i te przewlekłe np. liczne blizny na skórze, niebezpieczne dla zdrowia zakażenia wirusowe: wątroby typu A, B i C oraz AIDS, choroby grzybicze i bakteryjne. Wszystkie te zagrożenia wynikają z wykonywania tatuaży w nieodpowiednich studiach tatuażu, niesterylnym sprzętem, toksycznymi barwnikami, przez nieprofesjonalne osoby. Bardzo ważnym okazuje się również odpowiedni wybór miejsca wykonania tatuażu na ciele człowieka. Rozległy tatuaż w okolicy lędźwiowej na plecach może pozbawić człowieka możliwości wykonania ważnego badania diagnostycznego - punkcji lędźwiowej kręgosłupa, a zatem utrudnia diagnozę poważnych chorób neurotoksycznych i  proces ich leczenia, a więc ostatecznie decyduje o zdrowiu i życiu człowieka. To tylko jeden z przykładów efektów niewłaściwego umiejscowienia tatuażu. Ta przestroga powinna utkwić każdemu głęboko w pamięci i być pomocną w podejmowaniu  ostrożnych decyzji o wykonywaniu tatuaży, piercingu i innych modyfikacji na własnym ciele. Niewłaściwe decyzje podjęte dzisiaj mogą prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości!

Organizatorki wydarzenia: Ewa Póda-Michalska i Sylwia Wisła


18.10.2018
Szkolny Konkurs Historyczny

Szkolny Konkurs Historyczny

W środę w naszej szkole został przeprowadzony Szkolny Konkurs Historyczny z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Zwycięzcą konkursu został...

czytaj więcej
18.10.2018

NAUCZYCIEL - MÓJ MISTRZ, któremu ofiaruję słowo: DZIĘKUJĘ

15 października 2018 r. w Auli im. St. Pyjasa w naszym liceum odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyli:...

czytaj więcej