Wykład "Jutro dzisiejszych tatuaży"

Wykład

15 listopada 2017 roku w naszej szkole gościliśmy Panią mgr Ewelinę Jaksz-Recmanik, wykładowcę na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, która wygłosiła wykład: „Jutro dzisiejszych tatuaży”. Uczniowie klas: 2a, 2d, 2e, 2f i 2h z zaciekawieniem obejrzeli prezentację i wysłuchali cennych informacji dotyczących różnorodnych sposobów modyfikacji ciała człowieka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykonywane tatuaże. Dowiedzieliśmy się, że tatuaż może stanowić wyrafinowany rodzaj sztuki. Wszyscy uczestnicy wykładu uświadomili sobie, że wykonanie tatuażu to decyzja na całe życie, bowiem nie da się go całkowicie zlikwidować. Przede wszystkim uczniowie zrozumieli, jak poważne mogą być zarówno doraźne konsekwencje zdrowotne np. alergie, zakażenia skóry, jak i te przewlekłe np. liczne blizny na skórze, niebezpieczne dla zdrowia zakażenia wirusowe: wątroby typu A, B i C oraz AIDS, choroby grzybicze i bakteryjne. Wszystkie te zagrożenia wynikają z wykonywania tatuaży w nieodpowiednich studiach tatuażu, niesterylnym sprzętem, toksycznymi barwnikami, przez nieprofesjonalne osoby. Bardzo ważnym okazuje się również odpowiedni wybór miejsca wykonania tatuażu na ciele człowieka. Rozległy tatuaż w okolicy lędźwiowej na plecach może pozbawić człowieka możliwości wykonania ważnego badania diagnostycznego - punkcji lędźwiowej kręgosłupa, a zatem utrudnia diagnozę poważnych chorób neurotoksycznych i  proces ich leczenia, a więc ostatecznie decyduje o zdrowiu i życiu człowieka. To tylko jeden z przykładów efektów niewłaściwego umiejscowienia tatuażu. Ta przestroga powinna utkwić każdemu głęboko w pamięci i być pomocną w podejmowaniu  ostrożnych decyzji o wykonywaniu tatuaży, piercingu i innych modyfikacji na własnym ciele. Niewłaściwe decyzje podjęte dzisiaj mogą prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości!

Organizatorki wydarzenia: Ewa Póda-Michalska i Sylwia Wisła


28.02.2020
Szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego

Szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego

27 lutego 2020 roku w auli naszej szkoły odbyły się eliminacje do 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jury w składzie: pani Danuta...

czytaj więcej
27.02.2020

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza"

Uczennica naszej szkoły Kinga Biernat z kl. 1c zdobyła dyplom i nagrodę książkową za wykonanie znakomitej pracy w XVII Edycji Ogólnopolskiego...

czytaj więcej