III Obóz Naukowy Biologiczno-Chemiczny

W dniach od 5 do 8 czerwca 2018 r. uczniowie klas 2c i 2d wzięli udział w III Obozie Naukowym Biologiczno-Chemicznym, który obejmował zajęcia terenowe, wykładowe i laboratoryjne odbywające się w Krasiejowie, Katowicach, Mikołowie oraz w bazie noclegowej obozu w miejscowości Smoleń.

Pierwszego dnia zajęć zwiedzaliśmy Jurapark  i Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Liczne i nowoczesne  atrakcje pomogły nam w lepszym poznaniu historii człowieka. Wróciliśmy do czasów dinozaurów i na własne oczy zobaczyliśmy ja żyły te prehistoryczne bestie, naszej wyobraźni pomagały świetne wizualizacje w systemie 5D .

Podczas pobytu w Smoleniu, czyli w drugim i trzecim dniu, również czekały na nas liczne atrakcje i zajęcia. Wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną "Doliny Wodącej", który pozwolił nam odkryć piękno krasowego krajobrazu oraz poznać florę i faunę tamtejszej okolicy. Zapoznaliśmy się też z problemem roślin inwazyjnych. Udaliśmy się do rezerwatu „Smoleń’’, gdzie mieliśy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem ruiny średniowiecznego zamku położonego na Szlaku Orlich Gniazd. Mieliśmy też okazję zobaczyć Pustynię Błędowską - i był to z pewnością niezapomniany widok. Oprócz zajęć terenowych uczestniczyliśmy w prezentacjach multimedialnych i zajęciach na terenie ośrodka, które rozwinęły naszą wiedzę i pozwoliły na pracę w grupach. Piękna, słoneczna pogoda umożliwiła nie tylko prowadzenie zajęć w terenie, ale również aktywny wypoczynek w przerwach między zajęciami oraz wieczorne ogniska. Towarzyszył nam śpiew, dźwięk gitar i świetny humor.

Ostatni dzień obozu upłynął na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach, gdzie uczniowie uczestniczyli w 3 blokach zajęć warsztatowych z chemii i biologii poświęconych zagadnienieniom narządów zmysłów, badaniu mikroskopowemu tkanek zwierzęcych oraz charakterystyce metali bloku d. Wzięliśmy także udział w interesujących zajęciach terenowych i laboratoryjnych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Zielone płuco Śląska zaskoczyło nas swoim pięknem.

Wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Warto było to przeżyć!

W imieniu uczestników i organizatorów III Obozu Naukowego pragniemy podziękować za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu.

Organizatorki III Obozu Naukowego Biologiczno-Chemicznego: Beata Kudzia, Ewa Póda-Michalska, Małgorzata Stojanowska.

Fotoreportaż - zobacz.

Narzędzia dostępności