Przekonani o barwności Wszechświata

Przekonani o barwności Wszechświata

W poniedziałek (20.06.2016)  w naszym liceum gościł dr hab. Zdzisław Golda, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie spotkania z uczniami wygłosił ciekawy wykład z astrofizyki pt. "Kolorowy Wszechświat". Poprzez obserwacje optyczne, radiowe czy też bezpośrednio z przestrzeni kosmicznej naukowcy coraz dokładniej poznają obiekty we Wszechswiecie, badając m.in. ich budowę, skład chemiczny oraz procesy, jakie w nich zachodzą.Wykład ubarwiony został pokazem z wykorzystaniem masek z siatkami dyfrakcyjnymi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób światło świecy czy żarówki rozkłada się na poszczególne barwy widma, którego obserwacja często wykorzystywana jest do badania składu chemicznego poszczególnych źródeł światła.

organizator spotkania, Michał Kusiak

zobacz fotoreportaż

26.05.2020
Żaneta Rus laureatką konkursu stypendialnego

Żaneta Rus laureatką konkursu stypendialnego

Nasza tegoroczna absolwentka Żaneta Rus została stypendystką Polskiej Uniwersyteckiej Szkoły Kształcenia Indywidualnego. Stypendium...

czytaj więcej
26.05.2020
Galerii Sztuki

Galerii Sztuki "KOPERA"

W naszej Galerii Sztuki "KOPERA" online pragniemy przedstawić prace rysunkowe uczniów naszej szkoły. Tym razem są to prace Kamili Mastalerz...

czytaj więcej