80. rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny

80. rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny

Dziś obchodzimy 80 rocznicę wysiedleń z Żywiecczyzny. Przedstawiciele naszej szkoły: Dyrektor Jacek Biłko, Adrian Midor i Piotr Rypień oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu: Starosta Andrzej Kalata, Wicestarosta Stanisław Kucharczyka, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzej Widzyk przy współudziale społeczności uczniowskiej szkół średnich z terenu powiatu żywieckiego uczestniczyli w rocznicowych uroczystościach. 

80 lat temu, 22 września 1940 roku w ramach Saybusch Aktion Niemcy rozpoczęli wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny. Wczesnym rankiem ze swych domów wyrzucono, a następnie przetransportowano do punktów zbornych mieszkańców Jeleśni i Sopotni Małej. Ogółem wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa ok. 20 tys. mieszkańców, a w nich miejsce sprowadzono osadników niemieckich. Akcja wysiedlania trwała do stycznia 1941 roku.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

12.06.2026
XIII Szkolny Dzień Chemii

XIII Szkolny Dzień Chemii

W dniu 9 czerwca 2026 r. odbył się XIII Szkolny Dzień Chemii „CHEMIA NIEMETALI”. W uroczystości wzięły udział klasy...

czytaj więcej
09.06.2026
Filip Piwowarczyk w czołówce polskiej lekkoatletyki

Filip Piwowarczyk w czołówce polskiej lekkoatletyki

Z ogromną dumą informujemy o znakomitych osiągnięciach sportowych Filipa Piwowarczyka, ucznia klasy 3d, który z powodzeniem rywalizował w kategorii...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności