today or shop the replica collection watch replicas for sale online.

Barbarzyńcy w ogrodzie…?

Barbarzyńcy w ogrodzie…?

Ogromna koronkowa rozeta, wyszywana w marmurze,
robi bardziej wrażenie rzeźby w kości słoniowej(…)
Z. Herbert Il Duomo

Jeden z najsłynniejszych zbiorów esejów Zbigniewa Herberta jest zatytułowany „Barbarzyńca w ogrodzie”. Ten tytuł odnosi się do symboliki ogrodu, rozumianej jako raj, miejsce spotkania ze sztuką i uduchowienia człowieka, który potrzebuje obcowania z wartościami wyższymi. Profesor UJ Stanisław Gawliński zabrał nas w intelektualną i duchową podróż w czasie i przestrzeni. W czasie wykładu podążyliśmy śladami Zbigniewa Herberta, poety i eseisty, wrażliwego kontemplatora sztuki. Wnikliwa lektura fragmentów szkiców odsłania kolorystykę, kształty i magiczność malowideł naściennych jaskini we francuskim Lascaux. We włoskiej Posejdonii odkrywa oscylujące pomiędzy matematyczną precyzją a złudzeniem optycznym doskonałe formy architektury opartej na porządku doryckim. W Orvieto oprowadza po gotyckiej katedrze, łączącej monumentalizm bryły z ekspresją płaskorzeźb i kunsztem detali. Zbigniew Herbert pisze eseje poświęcone najwspanialszym zabytkom starożytnych Aten, Włoch, a także renesansowemu malarstwu holenderskiemu. Profesor UJ Stanisław Gawliński mówił o pasji podróżowania Herberta, dla którego zwiedzanie było tożsame z odkrywaniem historii świata i człowieka. Poeta kontemplując stawiał pytania dotyczące światopoglądu twórców oraz technik artystycznych i uwarunkowań historycznych. Profesor Gawliński w trakcie wykładu w auli wraz z humanistami z klas 3f i 3hg analizował fragmenty esejów Zbigniewa Herberta ze zbiorów: „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Labirynt nad morzem”, „Martwa natura z wędzidłem”.

Dziękujemy panu profesorowi Stanisławowi Gawlińskiemu za przyjęcie zaproszenia i niezwykłe spotkanie.

Wykład dla klas: 3f i 3hg odbył się 15 listopada 2021 r.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
30.05.2023
VII Obóz Naukowy Biologiczno-Chemiczny

VII Obóz Naukowy Biologiczno-Chemiczny

Serdeczne pozdrowienia z pięknego Półwyspu Helskiego przesyłają uczestnicy i opiekunowie VII Obozu Naukowego Biologiczno- Chemicznego.

czytaj więcej
25.05.2023
Kolejne odkrycie sportowe w Koperniku

Kolejne odkrycie sportowe w Koperniku

Jakub Pach to kolejny wybitny sportowiec z naszej szkoły. Jego pasją jest sztuka walki o nazwie JU JITSU. Pragniemy przedstawić liczne...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności