Forum kulturalno-naukowe klasy medialnej w Krakowie

Forum kulturalno-naukowe klasy medialnej w Krakowie

W dniach 25-27 maja w Krakowie odbyło się forum kulturalno-naukowe klasy 1f (społeczno-medialnej). Już chwilę po przyjeździe do dawnej stolicy Polski, uczestnicy wyjazdu naukowego odwiedzili takie miejsca jak: Collegium Maius, Katedra Wawelska, Rynek Główny, Barbakan i wiele innych ciekawych miejsc.

Nie obyło się również bez akcentu związanego z naszą żywiecką ziemią, gdyż uczestnicy pierwszego dnia wyjazdu mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą Studenckiemu Komitetowi Solidarności oraz Stanisławowi Pyjasowi, mieszkańcowi Gilowic, absolwentowi naszego liceum i studentowi filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, który został zamordowany w 1977 roku w Krakowie przez funkcjonariuszy aparatu represji PRL.  

Na wszystkich uczestnikach wyjazdu, szczególne wrażenie oraz zachwyt wywołała wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, znajdująca się w Sukiennicach. Obecnie obejrzeć tam można najwspanialsze dzieła sztuki, m. in. obrazy znanego polskiego malarza Jana Matejki.

Niemniej znaczącym wydarzeniem kulturalnym wyjazdu było wieczorne wyjście do Teatru “Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, gdzie uczestnicy forum obejrzeli oświeceniową sztukę pt. “Wesele Figara”.  

Najbardziej wyczekiwanym i jednym z najistotniejszych punktów wyjazdu był udział w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Uczniowie klasy medialnej pogłębili swoją wiedzę na temat wirtualnej rzeczywistości, poznali tajniki fotografii w teorii oraz w praktyce, a także od podstaw przygotowali krótkie filmiki, operując odpowiednimi kadrami i perspektywami, po czym dokonali pracy nad nimi przy użyciu programu komputerowego.

Spore zainteresowanie i zaciekawienie u uczniów wywołała również wystawa eksponatów pochodzących ze starożytnego Egiptu, znajdujących się w Muzeum Archeologicznym oraz Fabryka Oskara Schindlera, pełniąca obecnie funkcję interaktywnego i nowoczesnego muzeum poświęconego niemieckiej okupacji Krakowa oraz ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. 

Na pewno ten wyjazd pozostanie dla jego uczestników niezapomnianym i kształcącym przeżyciem.

Opiekunami wyjazdu byli: koordynator współpracy pomiędzy I LO im. M. Kopernika w Żywcu a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Pan Adrian Midor oraz Pan Marek Gołek. 


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności