Grupa teatralna zagrała dla Nikodema Chorążego!

Grupa teatralna zagrała dla Nikodema Chorążego!

16 czerwca br. grupa teatralna z naszego liceum wystawiła spektakl pt. „Dziady cz. II” w auli parafialnej w Żywcu. Prezentacja talentów aktorskich została połączona ze zbiórką pieniędzy na rzecz Nikosia Chorążego.

Dziady to nazwa obrzędu ludowego, który jeszcze w XIX wieku był praktykowany na Litwie. Dziadami nazywano zmarłych i to właśnie im była poświęcona uroczystość, odbywająca się w Zaduszki. Utwór Adama Mickiewicza opisuje dawny ludowy zwyczaj związany z przywoływanie dusz zmarłych, w trakcie którego żywi pomagają im w odzyskaniu spokoju ducha, w zamian za co otrzymują przestrogi i nauki moralne na podstawie doświadczeń życiowych. Ludowe widzenie świata w tym dziele wyraża treści związane z tym, jak żyć, aby zasłużyć na wieczność i szczęście po śmierci. Młodzi aktorzy zabrali zgromadzoną widownię do świata dawnych wierzeń pełnych mistycyzmu, owianych grozą i tajemniczością.

W rolach wystąpili:

 • Aniołek - Agata Papiernik, kl. 2a

 • Aniołek - Ewelina Wojtyła, kl. 3d

 • Widmo - Maja Kołodziejczak, kl. 3a

 • Dziewczyna - Anna Nykiel, kl. 3a

 • Dziewczyna - Anna Pietruszka, kl. 3a

 • Starzec - Karolina Prochot, kl. 3e

 • Dziecko - Emilia Suchoń, kl. 3a

 • Pasterka - Julia Szlagor, kl. 1a

 • Guślarz - Jan Wisła,kl. 2a

 • Guślarz - Mateusz Rachwalik, kl. 2f

Jako ptaki wystąpiły:

 • Karolina Caputa, kl. 2a

 • Natalia Kormaniak, kl. 2a

 • Martyna Salachna, kl. 3a

 • Oliwia Wołczuk, kl. 3a

Chór reprezentowały:

 • Karolina Ciućka, kl. 1a

 • Sandra Ciurla, kl. 1a

 • Martyna Gibas, kl. 2a

 • Sylwia Gilowska, kl. 2h

 • Melania Krysta, kl. 1a

 • Wioletta Lach, kl. 3d

 • Klaudia Tomaszek, kl. 2d

 • Martyna Tomaszek, kl. 3a

 • Szymon Wolny, kl. 1b

Oprawa muzyczna: skrzypce – Maria Suchoń, kl. 3a

Konferansjerka: Katarzyna Śleziak, kl. 3a

Tłum w kaplicy na cmentarzu gromadzi się, aby pomóc uciemiężonym duszom w osiągnięciu wiecznego spokoju i pełni niebiańskiego szczęścia. Na przykładzie pasterki Zosi wyraźnie widać, jakie są konsekwencje „życia na świecie, ale nie dla świata” – należy dzielić się z innymi tym, co się ma i co można zaoferować drugiemu człowiekowi. Jak można zauważyć, pomaganie jest niezwykle cenne. Występowanie na scenie to pasja młodzieży naszego liceum, członkowie grupy teatralnej to osoby kreatywne, żądne zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń związanych z teatrem. Czują się spełnieni, kiedy ich działania niosą pomocy innym.

Gościem specjalnym na przedstawieniu był roczny Nikodem Chorąży, który zmaga się z rzadką chorobą genetyczną, wymagającą kosztownego leczenia i rehabilitacji. Jesteśmy wzruszeni Państwa szczodrością i pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc! W ramach akcji zebrano 2760 złotych.

Podsumowania wydarzenia dokonał Ksiądz Dziekan Grzegorz Gruszecki, który podziękował młodzieży naszego liceum i opiekunom koła teatralnego za niezwykłe przedstawienie i wrażliwość na drugiego człowieka. Przypomniał również o innych akacjach charytatywnych: zbiórce funduszy na rzecz hospicjum w ramach kampanii „Pola Nadziei”, kiermaszu, paczkach świątecznych dla potrzebujących, zorganizowanych przez uczniów i nauczycieli Panią Dominikę Kamińską i Księdza Jacka Moskala

Na zakończenie młodzież serdecznie podziękowała Pani Joannie Litwin – aktorce i prowadzącej kółko teatralne. Gdyby nie jej złote rady i poświęcony czas, młodzi ludzie nie występowaliby przed tak wspaniałą publicznością. Do sukcesu przyczyniła się również Pani Profesor Dominika Kamińska, która była wsparciem w trakcie każdej próby. Dziękujemy Księdzu Dziekanowi Grzegorzowi Gruszeckiemu za udostępnienie auli parafialnej i wsparcie inicjatyw. Wyrazy wdzięczności składamy również Księdzu Jackowi Moskalowi. Podziękowania należą się również Panu Krzysztofowi Kicmalowi za wszelką pomoc techniczną.

Grupa teatralna wraz z opiekunem Panią Dominiką Kamińską


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności