Kobieca refleksja o wojnie w lirykach współczesnych poetek ukraińskich

Kobieca refleksja o wojnie w lirykach współczesnych poetek ukraińskich

…poezja umarła zaatakowali ją w Buczy - E. Jewtuszenko
Kobieca refleksja o wojnie w lirykach współczesnych poetek ukraińskich

Jesień 2023 roku sprzyja głębokiej refleksji lirycznej nad człowieczeństwem, historią i ewoluowaniem ról społecznych w XXI wieku. Lektura wierszy ukraińskich poetek pozwala nie tylko na konfrontację z dramatycznym, gwałtownym doświadczeniem, ale także na zrozumienie tego, w jaki sposób jest ono postrzegane przez kobiety i przez nie formułowane w sztukę - to słowa Pauliny Czernek-Pasierbek, której wykład koncentrował się na perspektywie feministycznej, a został zatytułowany: Kobieca refleksja o wojnie w lirykach współczesnych poetek ukraińskich. Fragmenty wybranych wierszy pisanych przez Ukrainki w ubiegłym roku wybrzmiały w nastrojowym półmroku auli.
Sztuka poetycka łączy się z ideą piękna i wartościami etycznymi, ale niekiedy staje się swoistym sposobem na dokumentowanie ważnych wydarzeń i przeżyć, które im towarzyszą. Prelegentka mówiła, że pomimo braku czynnego udziału w walkach zbrojnych na froncie, kobieta może paść ofiarą brutalnej napaści agresorów. Wstyd i upokorzenie także jest formą przemocy stosowanej najczęściej wobec kobiet, na ten aspekt zwraca uwagę poetka Julija Musakowska pisząc: Robili oraz publikowali zdjęcia i nagrania/o wysokiej rozdzielczości/obawiali się, osądzali/niepokoili się, cmokali. Perspektywa feministyczna ukazuje dysonans pomiędzy społecznym przymusem stawianym kobietom odnośnie ich wyglądu i prezencji - obsesji piękna, presji nienagannej kreacji oraz dbałości o wygląd zewnętrzny - a ofiarnością i postawą „heroicznej męczennicy”. Ukazuje dramatyczny rozdźwięk pomiędzy estetycznymi oczekiwaniami czasów współczesnych a sytuacją, kiedy śmierć staje się realnym zagrożeniem.

Wykład odbył się 26 października. Uczestniczyły w nim klasy: 1f, 3f, 3d oraz 4a.
Prelegentka Paulina Czernek-Pasierbek jest absolwentką I LO, obecnie kontynuuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Uczestniczy w humanistycznych sesjach naukowych. Praca magisterska Pauliny Czernek-Pasierbek znalazła się w gronie najwybitniejszych wyróżnionych w Polsce.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
04.12.2023
Sukcesy literackie naszych uczniów

Sukcesy literackie naszych uczniów

1 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu Literackiego "Nie...

czytaj więcej
04.12.2023
Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

W dniu 30.11.2023 r., uczniowie I LO w Żywcu z klas 1d, 1e, 2c, 2d, 2e, 3d, 3e i 4d z rozszerzeniem geografii (klasy dwujęzyczne), pod...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności