MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W MURACH UNIWERSYTETU BIELSKO-BIALSKIEGO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W MURACH UNIWERSYTETU BIELSKO-BIALSKIEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony nieprzerwanie od 1999 roku, a święto to zostało ustanowione z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO. W tym szczególnym dniu pamiętamy o tym, jak piękny i różnorodny jest język polski. Z tej okazji 27 lutego br. uczniowie klas 2h i 3a wzięli udział w obchodach tego święta, organizowanych przez Katedrę Polonistyki Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz Centrum Języka Polskiego UBB.

Młodzież została serdecznie przyjęta przez wykładowców prowadzących warsztaty oraz studentów, którzy opiekowali się grupami, zapoznali ich z kampusem uniwersyteckim i odpowiadali na nurtujące gości pytania.

Licealiści mieli możliwość wzięcia udziału w wielu rozwijających i interesujących zajęciach związanych z językiem polskim.

Pani dr Anna Foltyniak-Pękala przeprowadziła prelekcję o komunikacji internetowej pt. „Pisz do mnie wyraźnie, czyli o języku polskim i komunikacji niewerbalnej w internecie”, w czasie której zaprezentowano sposoby porozumiewania się w przestrzeni mediów społecznościowych oraz podkreślono, jak istotne jest dbanie o poprawne wypowiadanie się w internecie.

Pan dr Marcin Ziomek zwrócił uwagę uczniów na stylistykę w warsztatach, których hasłem przewodnim był cytat pochodzący z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Ogólniki”: „Odpowiednie dać rzeczy słowo!”. Prowadzący, poprzez oryginalne ćwiczenia, udowodnił zainteresowanym, że nieszablonowe korzystanie z języka ojczystego i znajomość licznych określeń urozmaica teksty.

Panie dr Angelika Matuszek i Pani Paulina Pochopień zaproponowały udoskonalenie kreatywnego pisania, ukazały tajniki kreowania światów w powieściach i opowiadaniach, dzięki którym wymyślona rzeczywistość jest jedyna w swoim rodzaju. Uczniowie w grupach mieli za zadanie stworzyć historię wybranego bohatera literackiego, która następnie była przedstawiana na forum.

Zagadnienie poprawności językowej poruszyła Pani dr Ewelina Gajewska w czasie wykładu pt. „Piszemy poprawnie, czyli jak unikać błędów językowych”. Licealiści zapoznali się z rodzajami najczęściej popełnianych błędów w języku oraz usłyszeli o ustawie o języku polskim, która uchwalana przez Sejm RP reguluje kwestię prawną związaną z językiem polskim. Następnie młodzież zmierzyła się z praktycznymi zadaniami z zakresu poszczególnych działów gramatyki.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Profesorowi Michałowi Kopczykowi – Kierownikowi Katedry Polonistyki oraz wykładowcom Katedry Polonistyki Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego za wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, oraz studentom, którzy byli naszymi przewodnikami po kampusie uniwersyteckim. Mamy nadzieję, że już niedługo ponownie zawitamy w murach tej uczelni. Podziękowania należą się również organizatorom wyjazdu i opiekunom: Pani Dominice Kamińskiej, Pani Marii Śleziak i Panu Danielowi Kamińskiemu.

Pamiętajmy, że zadaniem każdego z nas jest kultywowanie języka ojczystego, dbanie o jego piękno i poprawność. Uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie język polski wyróżnia się na tle innych, nawet sami Polacy mają problem z opanowaniem niektórych jego zagadnień. Ochrona rodzimego języka to dbanie o naszą tożsamość narodową i korzenie. O poprawność językową należy troszczyć się codziennie, a obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest doskonałą okazją do zanurzenia się w polskiej literaturze i docenienia walorów naszej mowy!

 

Katarzyna Śleziak, kl. 3a


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.05.2024
Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

W dniu 19 kwietna br. w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów...

czytaj więcej
09.05.2024
WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że do II etapu Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Hiszpanii, który odbędzie się 11 czerwca w Mysłowicach...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności