Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym liceum

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym liceum

17 lutego 2021 r. na platformie Teams odbyły się po raz pierwszy w naszym liceum obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Nawiązuje ono do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu, kiedy to podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać tamte wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przygotowanego przez uczniów z klas: 1a, 2a i 2fg, uczestnicy mogli wysłuchać wielu bardzo interesujących i różnorodnych prelekcji. Wykładowca z Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Pan prof. dr hab. Paweł Sporek wygłosił wykład poświęcony twórczości Kazimierza Wierzyńskiego - Najlepszy poeta wśród sportowców i najlepszy sportowiec wśród poetów. Kazimierz Wierzyński jako autor “Lauru olimpijskiego”. Ks. Bartosz Łacek przybliżył słuchaczom zagadnienia gwary cieszyńskiej i jej roli w kształtowaniu tożsamości młodego pokolenia. W gronie prelegentów znaleźli się również: Kinga Golec (kl. 2fg) - Dlaczego języki wymierają i jak je chronić?, Pola Jodłowiec (kl. 2a) - Ciekawostki językowe - wiedzieliście o tym?, Nadia Krysta (kl. 2a) - Zmiany znaczeniowe wybranych wyrazów, Klaudia Semik (kl. 1a) - O genezie wybranych frazeologizmów, Angelika Jakubiec (kl. 2a) - Różnice w znaczeniu słów- literacka polszczyzna a gwara, Aleksandra Kozieł (kl. 2a) - Język polski oczami obcokrajowców, Anastasiya Stasheuskaya (kl. 2fg) - Język polski jako język obcy.

Nie zabrakło również akcentów muzycznych i recytatorskich. Uczestnicy wysłuchali piosenki Czas nas uczy pogody w wykonaniu Weroniki Widzyk (kl. 2fg), piosenki do słów K. K. Baczyńskiego Znów wędrujemy w wykonaniu Gabrieli Górnej (kl. 2a) oraz Izabeli Molendy (kl. 2a), piosenki Sarna w wykonaniu Zuzanny Wandzel (kl. 2fg) i gościnnie Piotra Szczotki, a także recytacji wiersza Dzień w wykonaniu jego autorki- Kariny Rybarskiej (kl. 2fg). Dawkę humoru wprowadziły scenki teatralne - Dialog na różne sposoby, poświęcone poprawności językowej. Zostały one wyreżyserowane przez Magdalenę Drewniak (kl. 2fg) i Zofię Piątek (kl. 2cg) na podstawie scenariusza napisanego przez Patryka Piechę (kl. 2fg). W roli aktorów wystąpili: Justyna Gach (kl. 2fg), Wiktoria Łukaszek (kl. 2fg), Kamil Oleszek (kl. 2fg), Dawid Pawlik (kl. 2fg), Patryk Piecha (kl. 2fg), Karina Rybarska (kl. 2fg), Zuzanna Wandzel (kl. 2fg).

Wrażeń dopełniły zmagania konkursowe, w czasie których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości poprawnej polszczyzny (konkurs kahoot przygotowały uczennice z klasy 2fg: Justyna Gach, Wiktoria Łukaszek i Weronika Widzyk), a także wiedzę z zakresu historii zapożyczeń (pytania do konkursu na Testportalu przygotowała Oliwia Konior z kl. 2bg). Laureatkami pierwszego konkursu zostały: Dominika Pierlak (kl. 2fg), Amelia Goc (kl. 1a), Anastasiya Stasheuskaya (kl. 2fg), Martyna Stokłosa (kl. 1a), Emilia Kamińska (kl. 1a), natomiast w gronie laureatek drugiego konkursu znalazły się: Izabela Molenda (kl. 2a), Klaudia Semik (kl. 1a), Amelia Goc (kl. 1a), Martyna Stokłosa (kl. 1a), Amelia Pyclik (kl. 2a). Zwyciężczynie otrzymały bony upominkowe do realizacji w sieci Empik, ufundowane przez Stowarzyszenie “Z Kopernikiem w XXI wiek”.

Nad przebiegiem całości imprezy czuwały prowadzące konferansjerkę - Justyna Gach (kl. 2fg) i Dominika Pierlak (kl. 2fg). Plakat reklamujący uroczystość wykonała Martyna Kotlarska (kl. 2bg), natomiast zdjęcia Laura Zbylut (kl. 2a) i Julia Gaj (kl. 2a).

Obchody święta przebiegły w miłej atmosferze. Pozwoliły na zgłębienie wiedzy nie tylko z zakresu polszczyzny literackiej, ale także gwary. Uświadomiły zjawisko wymierania języków, a tym samym konieczność ochrony dziedzictwa kulturowego, jakim jest język. Uczestnicy mogli również spojrzeć na polszczyznę oczami obcokrajowców i poznać ich doświadczenia w nabywaniu języka polskiego jako obcego.

Pan dyrektor Jacek Biłko serdecznie podziękował organizatorom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, wykładowcom oraz laureatkom konkursów, wyrażając równocześnie nadzieję, iż obchody tego święta na stałe wpiszą się do kalendarza uroczystości naszego liceum.

Organizatorzy: Dominika Kamińska, ks. Bartosz Łacek, Lucyna Majdak


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności