Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym liceum

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym liceum

9 lutego 2022 r. na platformie Teams odbyły się po raz drugi w naszym liceum obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W tym roku obchodom przyświecało hasło: Gwara - odmiany terytorialne oraz ochrona różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Nawiązuje ono do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu, kiedy podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać tamte wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przygotowanego przez uczniów z klas humanistycznych uniwersyteckich: 1a, 2a i 3a, uczestnicy mogli wysłuchać wielu bardzo interesujących i różnorodnych prelekcji. Wykład inauguracyjny O nieprzezroczystości języka wygłosił Pan prof. dr hab. Paweł Sporek, wykładowca z Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pan prof. dr hab. Paweł Sporek obalił tezę, jakoby język był jedynie narzędziem informacji. Punktem swoich rozważań uczynił fragmenty Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy wysłuchali też wykładu Pani Dominiki Kamińskiej Gwara - tradycja czy obciach? oraz wywiadu O gwarze oczami jej miłośniczki, przeprowadzonego przez Emilię Kamińską (kl. 2a) z Panią Brygidą Murańską, pracownicą Gminnego Centrum Kultury w Radziechowach-Wieprzu i równocześnie instruktorem muzycznym zespołu "Grojcowianie" z Wieprza. Ks. Bartosz Łacek przedstawił teksty w gwarze jabłonkowskiej używanej w Trójwsi. W gronie prelegentów znaleźli się również: Karolina Błąd
(kl. 1a) i Emilia Suchoń (kl. 1a) Życie codzienne górali na Żywiecczyźnie, Marika Kampka (kl. 1a), Weronika Kasprzyk (kl. 1a) i Małgorzata Porębska (kl. 1a) Tradycje i zwyczaje na Żywiecczyźnie, Maja Kołodziejczak (kl. 1a) i Martyna Tomaszek (kl. 1a) Potrawy charakterystyczne na Żywiecczyźnie, Krzysztof Lejawka (kl. 1a) i Martyna Salachna (kl. 1a) Wierzenia na Żywiecczyźnie, Martyna Stokłosa (kl. 2a) i Klaudia Semik (kl. 2a) Załóż galoty!, czyli trochę o ubiorze w gwarze, Paulina Urbaczka (kl. 2a) Gwara górali żywieckich, Amelia Goc (kl. 2a) Zagadki w języku polskim.

Nie zabrakło również akcentów muzycznych i recytatorskich. Uczestnicy wysłuchali utworów: Hej, bystro woda, Sarna, Ło, ho, ho, Hajduk, Lipka, które wykonała wokalno-instrumentalna grupa uczniów z kl. 3a: Julia Gaj, Dominik Hubka, Aleksandra Kozieł, Izabela Molenda, Daria Semik oraz Laura Zbylut. W gronie recytatorek, prezentujących poezję żywieckiej poetki Pani Wandy Miodońskiej, której sylwetkę przybliżyła Nadia Krysta z kl. 3a, znalazły się: Martyna Kania (kl. 2a) Nie trza sie bocyć, Wiktoria Kliś (kl. 2a) Kasik w dusy gro…, Zuzanna Ryżka (kl. 2a) Ziymia Żywiecko, Martyna Stokłosa (kl. 2a) W miynsopusty, Angelika Jakubiec (kl. 3a) Duchoł wiater, Pola Jodłowiec (kl. 3a) Wcasy pod grusom, Dominika Karbownik (kl. 3a) Luty oraz Karolina Nieścieronek (kl. 3a) Nase piykne góry.

Dawkę humoru wprowadziły pogodki w wykonaniu Marii Suchoń (kl. 1a) i Katarzyny Śleziak (kl. 1a) oraz scenka dialogowa Z gwarą na wesoło w wykonaniu Julii Gaj (kl. 3a), Darii Semik (kl. 3a) oraz Gabrieli Szczotki (kl. 3a).

Wrażeń dopełniły zmagania konkursowe. Konkurs quizzlet ze znajomości słownictwa gwarowego przygotowały Wiktoria Bieniek i Maja Moskała z kl. 1a. Laureatami zmagań z gwarą zostali: Krzysztof Lejawka (kl. 1a), Zuzanna Szczotka (kl. 3a), Patrycja Pyrcz (kl. 3a), Martyna Stokłosa (kl. 2a). Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Stowarzyszenie “Z Kopernikiem w XXI wiek”.

Nad przebiegiem całości imprezy czuwały prowadzące konferansjerkę – Dominika Karbownik (kl. 3 a), Aleksandra Kozieł (kl. 3a) oraz Laura Zbylut (kl. 3a). Plakat reklamujący uroczystość wykonały Anna Adamczyk (kl.1a) i Oliwia Wołczuk (kl. 1a).

Obchody święta przebiegły w miłej atmosferze. Pozwoliły nie tylko na zgłębienie wiedzy z zakresu gwary, ale także uświadomiły jej znaczenie, a tym samym konieczność ochrony jako dziedzictwa kulturowego.

Pan dyrektor Jacek Biłko serdecznie podziękował organizatorom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, wykładowcom, występującym uczniom oraz wszystkim uczestnikom, wyrażając jednocześnie nadzieję, iż obchody tego święta będą kontynuowane.

Organizatorzy: Dominika Kamińska, ks. Bartosz Łacek, Lucyna Majdak


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności