Narodowe Czytanie „Kordiana”

Narodowe Czytanie „Kordiana”

Narodowe Czytanie to wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz naszej szkoły. Już po raz siódmy mieliśmy okazję uczestniczyć w tej ogólnopolskiej inicjatywie organizowanej pod patronatem Prezydenta RP, promującej czytelnictwo oraz polską literaturę. 07.09.2024 r. w auli im. Stanisława Pyjasa I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu odbyło się Narodowe Czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego. Do przeczytania utworów zaprosiliśmy lokalne władze, nauczycieli emerytów, czynnych nauczycieli, rodziców oraz uczniów i absolwentów z naszej szkoły, a także nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych z powiatu żywieckiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadisHenryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie, które zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Przed przystąpieniem do wspólnej lektury Pan Starosta Adrian Midor wyraził radość, że tak wiele osób podjęło wyzwanie czytania wspólnej lektury, promując czytelnictwo i kultywując dorobek ojczystej literatury. 

Ksiądz Dziekan Grzegorz Gruszecki podkreślił, że ideały, takie jak wolność, prawda, sprawiedliwość czy dobro, są fundamentem człowieka. Choć droga do ich osiągnięcia bywa trudna i pełna przeszkód, walka o ideały jest kluczowa, ponieważ tylko dzięki niej możliwa jest przemiana świata na lepsze. Ideały mobilizują do działania, nadają życiu sens i pozwalają jednostce wznieść się ponad codzienność, co ukazuje właśnie postać Kordiana, który pragnie poświęcić się dla wyższych celów. 

Tegoroczny absolwent naszego liceum Jakub Saleciak oraz Hubert Marcak odczytali list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Mogliśmy między innymi usłyszeć bardzo wymowne przesłanie: Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. 

W tym roku wysłuchaliśmy fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego. W gronie czytających znaleźli się: Pan Dyrektor Andrzej Widzyk, emerytowany Dyrektor Gimnazjum nr 2 Pan Maciej Gibas, emerytowana polonistka naszego liceum Pani Profesor Krystyna Bury, Pani Profesor Aleksandra Ankianiec ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Pani Profesor Anna Piątek - Góra ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, nauczyciele z naszego liceum - Pani Profesor Halina Badora, Pani Profesor Celina Stańco, rodzice uczniów naszego liceum: Pani Agnieszka Kastelik, Pani Urszula Szymońska, Pani Lucyna Tokarczyk uczniowie ze szkół podstawowych powiatu żywieckiego - Adam Kamiński ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Żywcu, Kornelia Murgot i Wojciech Szymoński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żywcu, Adam Bury i Szymon Mieszczak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, Dominik Smolicki i Adrian Gal ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Filip Wrona i Martyna Machała z Zespołu Szkół nr 3 w Krzyżowej, Zuzanna Śleziak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siennej, uczniowie z naszego liceum: Nadia Dudzik (kl. 1c), Zuzanna Jafernik (kl. 1c), Antoni Kastelik (kl. 2c), Bartłomiej Tokarczyk (kl. 3b), Karolina Prochot (kl. 4e).

Inscenizację fragmentu Przygotowania zaprezentowała grupa teatralna w składzie: Anna Nykiel (kl. 4a), Wioletta Lach (kl. 4d), Anna Pietruszka (kl. 4a), Karolina Prochot (kl. 4e), Martyna Salachna (kl. 4a), Emilia Suchoń (kl. 4a), Oliwia Wołczuk (kl. 4a) oraz gościnnie Hanna Fałat.

Uczestnicy wysłuchali również monologu 15-letniego Kordiana w wykonaniu Andrzeja Szczotki (kl. 3b).

Uroczystość uświetnił wykład „Kordian a powstanie listopadowe”, który wygłosiła Amelia Goc, tegoroczna i wybitnaabsolwentki naszego liceum, laureatka etapu centralnego XLIX Olimpiady Historycznej.

Jak co roku, nie zabrakło oprawy muzycznej. Zebrani mogli wysłuchać mistrzowskiego wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych w wykonaniu: Wiktorii Bieniek (kl. 4a), Marty Krzyżowskiej (kl. 2c) i Patryka Nowaka (kl. 2c).

Na podsumowanie uroczystości Pan Dyrektor Andrzej Widzyk przypomniał, Narodowe Czytanie to nie tylko okazja do przypomnienia sobie największych dzieł literackich, ale także moment budowania wspólnoty i pielęgnowania polskiego dziedzictwa kulturowego. To święto literatury, które ma na celu ożywienie zainteresowania czytelnictwem i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej poprzez kontakt z wybitnymi utworami. 

Konferansjerkę prowadzili Katarzyna Śleziak (kl. 4a) oraz Michał Szymoński (kl. 4b).

O projekt zaproszeń, plakatu i dyplomów zadbali Karolina Błąd (kl. 4a) i Piotr Drobisz-Yoshioka (kl. 4a).

Kawiarenkę obsługiwali Krzysztof Kupczak (kl. 3h) i Wiktoria Sacha (kl. 3h).

Za zdjęcia i i film z uroczystości dziękujemy Kamili Liebedievie (kl. 3a).

Na końcu uroczystości Pan Wicedyrektor Piotr Rypień i organizatorzy wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy do kolejnej edycji Narodowego Czytania. W przyszłym roku lekturą wyznaczoną przez Prezydenta RP jest twórczość Jana Kochanowskiego, „ojca polszczyzny” i jednej z najważniejszych postaci polskiej literatury. Wspólnie będziemy czytać jego fraszki, pieśni oraz treny, dzieła, które od wieków kształtują naszą tożsamość kulturową. 

Organizatorzy: Pani Dominika Kamińska, Pan Daniel Kamiński 

 

 

 


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
03.10.2024
Srebrna Szkoła w rankingu Perspektywy 2024

Srebrna Szkoła w rankingu Perspektywy 2024

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu jest wśród 500 najlepszych liceów w...

czytaj więcej
01.10.2024
Ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie klas pierwszych

11 września 2024 roku w auli I Liceum Ogólnokształcacego im. M. Kopernika w Żywcu odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych.

czytaj więcej
Narzędzia dostępności