Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W tym roku uczestnicy Narodowego Czytania Nad Niemnem wyjątkowo spotkali się w auli Domu Katolickiego Parafii Narodzenia NMP w Żywcu. 9 września br. fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej przeczytali przedstawiciele władz lokalnych, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z naszej szkoły, a także nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych z powiatu żywieckiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie, które zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

Przed przystąpieniem do wspólnej lektury Pan dyrektor Jacek Biłko odczytał list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Mogliśmy między innymi usłyszeć bardzo wymowne przesłanie: Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

Głos zabrał również Starosta Żywiecki Pan Andrzej Kalata, który wyraził radość, że tak wiele osób podjęło wyzwanie wspólnej lektury, promując czytelnictwo i kultywując dorobek ojczystej literatury.

W tym roku wysłuchaliśmy fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej. W gronie czytających znaleźli się: Pan Dyrektor Jacek Biłko, Pan Dyrektor Andrzej Widzyk, Pani Profesor Aleksandra Ankianiec ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Pani Profesor Anna Piątek - Góra ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, Pani Profesor Aleksandra Walaszek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Cięcinie, nauczyciele z naszego liceum - Pani Profesor Beata Fałdrowicz, Pani Profesor Celina Stańco, rodzice uczniów naszego liceum: Pani Agnieszka Kastelik, Pani Urszula Szymońska, Pani Justyna Borkowska, Pani Lucyna Tokarczyk i Pan Michał Gibas, uczniowie ze szkół podstawowych powiatu żywieckiego - Adam Kamiński i Filip Chomka ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Żywcu, Oliwia Czulak i Wojciech Szymoński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żywcu, Zuzanna Jafernik i Nadia Dudzik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, Oliwia Supłat i Karol Kania ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Bogumiła Stopka i Oliwia Jarco ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Cięcinie, Milena Dendys, Filip Wrona i Martyna Machała z Zespołu Szkół nr 3 w Krzyżowej, uczniowie z naszego liceum: Maja Molska (1a), Milena Słowik (kl. 1d), Antoni Kastelik (kl. 1c), Oliwia Borkowska (kl. 1f). Martyna Gibas (kl. 2a), Jan Wisła (kl. 2a), Andrzej Szczotka (kl. 2b), Bartłomiej Tokarczyk (kl. 2b), Vladyslav Maksymenko (kl. 2b), Emilia Suchoń (kl. 3a), Wiktoria Bieniek (kl. 3a), Oliwia Wołczuk (kl. 3a), Anna Adamczyk (kl. 3a), Maria Suchoń (kl. 3a), Maja Kołodziejczak (kl. 3a), Maja Moskała (kl. 3a), Krzysztof Lejawka (kl. 3a), Anna Pietruszka (kl. 3a), Karolina Prochot (kl. 3e), Jakub Saleciak (kl. 4a), Franciszek Smolicki (kl. 4a).

Uczestnicy wysłuchali również monologu Benedykta Korczyńskiego w wykonaniu Andrzeja Szczotki (kl. 2b) oraz rozmowy z Anzelmem Bohatyrowiczem, którego odegrał Krzysztof Lejawka (kl. 3a).

Jak co roku, nie zabrakło oprawy muzycznej. Zebrani mogli wysłuchać mistrzowskiego wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych w wykonaniu: Arkadiusza Paśnickiego (kl. 2g), Wiktorii Bieniek (kl. 3a), Marii Suchoń kl. 3a), Alicji Słowiak (kl. 4c), Anny Pietruszki (kl. 3a), Mai Kołodziejczak (kl. 3a), Emilii Mrowiec (kl. 3c), Zofii Sobel (kl. 4c), Edyty Kalemby (kl. 4c).

Na podsumowanie uroczystości Pan Dyrektor Andrzej Widzyk przypomniał, że w 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę powstania styczniowego. W „Nad Niemnem” przewijają się motywy powstańcze, zachęcając nas dziś do refleksji nad tym okupionym ofiarami zrywem narodowym.

Pan Dyrektor Jacek Biłko podziękował Księdzu Proboszczowi Grzegorzowi Gruszeckiemu za życzliwość i udostępnienie auli parafialnej do organizacji Narodowego Czytania.

Konferansjerkę prowadzili Katarzyna Śleziak (kl. 3a) oraz Michał Szymoński (kl. 3b).

O plakat zadbały Weronika Kasprzyk (kl. 3a) i Natalia Mazurek (kl. 3a).

Kawiarenkę obsługiwały: Aleksandra Zaiczek (kl. 3a), Karina Samoch (kl. 3a), Nikola Stokłosa (kl. 3a).

Obsługą nagłośnienia zajmował się gościnnie Krzysztof Kicmal.

Na końcu uroczystości organizatorzy wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Za pomoc w organizacji uroczystości dziękujemy ks. Jackowi Moskalowi i ks. Bartoszowi Łackowi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji, w czasie której będziemy czytali dramat Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.

Organizatorzy: Pani Dominika Kamińska, Pan Daniel Kamiński.

Fot. Dariusz Szatanik.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
27.05.2024
Wspieramy akcję charytatywną „Pola Nadziei”

Wspieramy akcję charytatywną „Pola Nadziei”

„Pola Nadziei” to inicjatywa, w ramach której od 1998 roku przeprowadzane są zbiórki pieniędzy na potrzeby polskich hospicjów. Celem akcji jest...

czytaj więcej
21.05.2024

XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

Uczennice i uczniowie naszej szkoły otrzymali cenne podziękowania od Organizatora Konkursu – Fundacji „PRO ARTE CHRISTIANA” – za udział w XV...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności